Autorzy:Jacek Lech, Marek Pisarski , Marcin Braun
Wydawnictwo:GWO
Rok wydania:2015
Za 30 dag cukierków zapłacono 5,40 zł. 4.33 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Za 30 dag cukierków zapłacono 5,40 zł.

5Zadanie
6Zadanie
7Zadanie
8Zadanie
9Zadanie

Wraz ze wzorostem jednej wielkości druga będzie rosła tyle samo, więc są to wielkości wprost proporcjonalne. 

a) 30 dag --- 5,40 zł

55 dag  --- x zł

Proporcja ma postać:

`30/(5,40)=55/x`  
`30*x=5,40*55`  
`30x=297 \ \ \ \ \ \ \ \ |:30`  
`x=9,9` 

55 dag cukierkow kosztuje 9,90 zł.  
`ul(ul( \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ ))` 


b) 24 dag --- 11,10 zł

1,08kg=108 dag  --- x zł

Proporcja ma postać:

`24/(11,10)=(108)/x`    
`24*x=11,10*108`  
`24x=1198,88 \ \ \ \ \ \ \ \ |:24`     
`x=49,95` 

1,08 kg szynki kosztuje 49,95 zł.  
`ul(ul( \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ ))` 


c) 85 dag --- 4,08 zł

x dag  --- 12 zł

Proporcja ma postać:

`85/(4,08)=x/12`     
`85*12=4,08*x`  
`1020=4,08x \ \ \ \ \ \ \ \ |:4,08`     
`x=250` 

Za 12 zł można kupić 250 dag=2,5 kg bananów.