Autorzy:Jacek Lech, Marek Pisarski , Marcin Braun
Wydawnictwo:GWO
Rok wydania:2015
Lizak kosztuje o 2,60 zł mniej niż batonik, 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Lizak kosztuje o 2,60 zł mniej niż batonik,

16Zadanie
17Zadanie
18Zadanie
19Zadanie
20Zadanie
21Zadanie

a) x -cena batonika (w zł)
x-2,6 -cena lizaka (w zł)

3 lizaki są o 0,2 zł tańsze niż batonik, więc aby zachodziła równość do ceny lizaków trzeba dodać 0,2 zł. 

Równanie ma postać:
`3(x-2,6)+0,2=x` 

Rozwiązujemy równanie. 
`3x-7,80+0,2=x \ \ \ \ \ \ \ \ |-3x` 
`-7,6=-2x \ \ \ \ \ \ \ \ |:(-2)` 
`x=3,8` 

`x-2,6=3,8-2,6=1,2` 

Lizak kosztuje 1,2 zł.
`ul(ul( \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ ))` 


b) x -waga piłeczki pingpongowej (w g)
x-0,9 -waga kolibra (w g)

2 kolibry są cięższe od piłeczki o 0,7 g, więc aby zachodziła równość od ich wagi trzeba odjąć 0,7 g. 

Równanie ma postać:
`2(x-0,9)-0,7=x` 
`2x-1,8-0,7=x` 
`2x-2,5=x \ \ \ \ \ \ \ |-2x` 
`-x=-2,5 \ \ \ \ \ \ \ |*(-1)` 
`x=2,5` 

`x-0,9=2,5-0,9=1,6` 

Koliber waży 1,6 g. 
`ul(ul( \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ ))` 


c) x -objętość dużego wiadra (w l)
x-6,8 -objętość wiaderka dziecięcego (w l)

Pojemność 15 dziecięcych wiaderek jest o 1,6 l większa od pojemności dużego wiadra, więc aby zachodziła równość od pojemności 15 dziecięcych wiaderek trzeba odjąć 1,6 l. 

Równanie ma postać:
`15(x-6,8)-1,6=x` 

Rozwiązujemy równanie. 
`15x-102-1,6=x \ \ \ \ \ \ \ \ |-15x` 
`-103,6=-14x \ \ \ \ \ \ \ \ \ |:(-14)` 
`x=7,4` 

Duże wiadro ma pojemność 7,4 l.