Autorzy:Praca zbiorowa
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2014
Każdy z narysowanych trójkątów ...4.4 gwiazdek na podstawie 5 opinii

Każdy z narysowanych trójkątów ...

6Zadanie
7Zadanie
8Zadanie

Odpowiedź: C

 

Ponieważ rysunki są tylko pomocnicze, więc nie sugerujmy się ich kształtem (gdybyśmy tak zrobili, wówczas mielibyśmy dwie pary trójkątów podobnych: I i II oraz III i IV).

Patrzymy na oznaczenia boków i kątów. 

Trójkaty I i II nie są przystające, ponieważ kąt α w trójkącie I znajduje się pomiędzy bokiem a oraz trzecim nieoznaczonym bokiem, a w trójkącie II znajduje się pomiędzy bokiem a i b. Nie wiemy jakie są pozostałe miary kątów w tych trójkątach. Nie możemy wywnioskować z żadnej cechy przystawania, że są one przystające.

 

Trójkaty I i III nie są przystające, ponieważ kąt α w trójkącie I znajduje się pomiędzy bokiem a oraz trzecim nieoznaczonym bokiem, a w trójkącie III znajduje się pomiędzy bokiem b i bokiem, który nie jest oznaczony. Nie możemy wywnioskować z żadnej cechy przystawania, że są one przystające.

 

Trójkąty II i IV są przystające z cechy bkb (bok kat bok). Kąt α znajduje się pomiędzy bokami a i b.

 

Trójkaty III i IV nie są przystające, ponieważ kąt α w trójkącie III znajduje się pomiędzy bokiem b i bokiem, który nie jest oznaczony. W trójkącie IV kąt α znajduje się pomiędzy bokiem a oraz bokiem b. Nie możemy wywnioskować z żadnej cechy przystawania, że są one przystające.