Autorzy:Barbara Dubiecka-Kruk, Piotr Piskorski, Anna Dubiecka, Ewa Malicka
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2015
Marianna kupiła po 1 kg gruszek, śliwek 4.71 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Marianna kupiła po 1 kg gruszek, śliwek

5Zadanie
6Zadanie
7Zadanie
8Zadanie

Ponieważ 1 kg śliwek był 1,45 razy droższy od 1 kg jabłek, to pani Marianna zapłaciła 1,45 razy więcej za śliwki niż za jabłka, czyli cena śliwek stanowiła 1,45 ceny jabłek. Ponieważ 1 kg gruszek był 2 razy droższy od 1 kg jabłek, to pani Marianna zapłaciła 2 razy więcej za gruszki niż za jabłka, czyli cena gruszek stanowiła 2 ceny jabłek. Skoro kupiono 1 kg jabłek, a cena śliwek stanowiła 1,45 ceny jabłek, a cena gruszek stanowiła 2 ceny jabłek, to koszt całych zakupów stanowił:

`1+1,45+2=4,45`

...ceny jabłek. Podzielmy ten koszt przez 4,4 aby poznać cenę jabłek.

 

`10,70 \ "zł":4,45=1070 \ "zł":445~~2,40 \ "zł"` 

 

 

Odpowiedź:

1 kg jabłek kosztował 2,40 zł.