Autorzy:Hanna Jaku, Elżbieta Rzepecka, Barbara Stryczniewicz
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Za 5 kg jabłek i 3 kg gruszek Kasia zapłaciła 31,50 zł4.5 gwiazdek na podstawie 16 opinii

Za 5 kg jabłek i 3 kg gruszek Kasia zapłaciła 31,50 zł

9Zadanie
10Zadanie

`5\ kg\ jabl ek+3\ kg\ gruszek=31,50` 

`5\ kg\ jabl e k+5\ kg\ gruszek=42,50` 

Jeśli odejmiemy od siebie te 2 kwoty, to dostaniemy cenę 2 kg gruszek

`42,50-31,50=11` 

`11:2=5,50`  - cena 1 kg gruszek

 

Jeśli znamy cenę gruszek, to możemy teraz obliczyć, ile kosztuje 5 kg jabłek:

`31,50-3*5,50=31,50-16,50=15` 

 

`15:5=3`  - cena 1 kg jabłek

 

 

Obliczamy, ile Ola zapłaci za 2 kg jabłek i 2 kg gruszek:

`2*3+2*5,50=6+11=17`   

 

Odpowiedź:

Ola zapłaci za swoje zakupy 17 zł.