Matematyka
 
Matematyka 2001 (Podręcznik)
 
Autorzy: A.Bazyluk, J.Chodnicki, M.Dąbrowski, A.Fryska, E.Łakoma, A.Pfeiffer, P.Piskorski, W.Zawadowski, H.Sienkiewicz
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2014
Wybierając się na wycieczkę, Marcin kupił 0,6 kg jabłek po 2,35 zł za kilogram 4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii

Wybierając się na wycieczkę, Marcin kupił 0,6 kg jabłek po 2,35 zł za kilogram

17 Zadanie
Kopiuj link
Oceń to zadanie

a) 

Odp : Te zakupy ważyły 2,65kg 

b) 

Obliczam , ile kosztowały kupione przez Marcina jabłka :  

 

Obliczam , ile kosztowały kupione przez Marcina gruszki : 

   

Odp : Kupione przez Marcina jabłka kosztowały 1,41zl , a gruszka 4,25 zł 

c) 

Obliczam , ile Marcin zapłacił za mandarynki : 

 

Obliczam , ile kosztował kilogram mandarynek : 

 

Odp : Kilogram mandarynek kosztował 4,85 zł 

a) Za 35 dag sera zapłaciłem 5,46 zł. Ile kosztuje 1 kg tego sera

18 Premium
Kopiuj link
To rozwiązanie również znajduje się na naszej stronie!

uzyskaj dostęp do tego oraz setek innych zadań, które dla Was rozwiązaliśmy

Lub wykup to zadanie

Proszek do prania sprzedawany jest w dwóch opakowaniach

19 Zadanie
Kopiuj link
Oceń to zadanie

a) 

1kg = 1000g 

(1000 : 500) ∙ 7,50zl = 2 ∙ 7,50zl = 15zl

Odp : Za 1kg proszku w małych opakowaniach trzeba zapłacić 15 zł  

b) 

Obliczam , ile kosztuje kilogram proszku w dużych opakowaniach : 

(100% - 20%) ∙ 15zł = 80% ∙ 15zł = 0,8 ∙ 15zł = 12zł 

Obliczam, ile kosztuje duże opakowaniu proszku : 

2,4 ∙ 12zl = 28,80zl

Odp : Duże opakowanie proszku kosztuje 28,80 zł 

a) Pan Janusz kupił 8,5 t węgla po 485 zł za tonę

20 Premium
Kopiuj link
To rozwiązanie również znajduje się na naszej stronie!

uzyskaj dostęp do tego oraz setek innych zadań, które dla Was rozwiązaliśmy

Lub wykup to zadanie

Trzeba przewieźć 21,5 tony węgla do składu

21 Zadanie
Kopiuj link
Oceń to zadanie

a) 

Obliczam , ile kursów muszą wykonać duże samochody : 

   

Obliczam , ile kursów muszą wykonać małe samochody : 

650kg = 0,65t 

   

Odp : Aby przewieźć cały węgiel duże samochody muszą wykonać 7 kursów , a małe 34 kursy 

b) 

Obliczamy koszt przewozu węgla małymi samochodami : 

 

Obliczamy koszt przewozu węgla dużymi samochodami : 

 

Odp : Koszt przewozu węgla małymi samochodami wyniesie 6647zł , a dużymi samochodami 3332 zł 

c) 

Obliczam , ile węgla zostanie do przewiezienia , jeśli duże samochody wykonają 6 kursów : 

 

Stąd ostatni kurs może wykonać małym samochodem 

 

Obliczamy , jaki byłby koszt przewozu węgla przy sześciu kursach dużymi samochodami i jednym kursie małym samochodem : 

  

 

 

Odp : Przewóz trzeba zorganizować tak , że duże samochody wykonają część kursów i jeden kurs wykona mały samochód