Historia
 
Śladami przeszłości 1 (Zeszyt ćwiczeń)
 
Autorzy: Tomasz Maćkowski, Katarzyna Panimasz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2016
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj 4.22 gwiazdek na podstawie 9 opinii

Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj

1 Zadanie
2 Zadanie

a) Oceń, czy poniższe zdania dotyczące tekstu są prawdziwe. Wybierz "P", jeśli zdanie jest prawdziwe, lub "F" - jeśli jest fałszywe

  • Autorstwo surowych praw spartańskich przypisuje się Likurgowi - [P] , [F]
  • Spartiaci w ramach wymaganej skromności nie uczestniczyli w ucztach - [P], [F] 

b) Podaj, jaki cel miało surowe wychowanie młodzieży w Sparcie

- W Sparcie obowiązywał surowy system wychowania młodzieży, ponieważ oczekiwano od niej, że jej przedstawiciele wyrosną na najlepszych żołnierzy w całej Helladzie. W tym celu młodzi chłopcy podzieleni na grupy wiekowe, całymi dniami doskonalili się we władaniu bronią oraz w walce w zwartym szyku. Spartanie musieli uodpornić się na ból oraz trudy wojskowego życia. Wpajano im zasadę, że z wojny mogą powrócić tylko jako zwycięzcy - "z tarczą, lub na tarczy" . Spartańscy chłopcy byli wychudzeni, mieli ogolone głowy, nosili skromną odzież, która nie chroniła przed zimnem. Spożywali niewielkie racje żywnościowe, dodatkowe pożywienie musieli zdobyć sami. Musieli być silni, mężni, zdyscyplinowani i całkowicie oddani ojczyźnie. Sukcesy wojskowe sprawiły, że Sparta zyskała ponadczasową sławę, a męstwo jej obywateli stało się legendarne.

c) Wyjaśnij, co oznaczało określenie "mówić lakonicznie" .

- "Mówić lakonicznie" - tzn. mówić krótko, zwięźle, na temat. Ten zwięzek frazeologiczny pochodzi od sposobu porozumiewania się Spartan.