Matematyka
 
Matematyka z plusem 2 (Zbiór zadań)
 
Autorzy: Jacek Lech, Marek Pisarski, Marcin Braun
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania: 2016
Klomb w kształcie koła podzielono ... 4.43 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Część zajęta przez bratki jest kołem o średnicy wynoszącej 6 m. Promień tego koła ma więc 3 m długości.

Obliczmy pole powierzchni zajętej przez bratki (obliczamy pole koła o promieniu równym 3 m).

 

Bratki zajmują powierzchnię równą 9 𝜋  m 2 .

Aby obliczyć pole powierzchni zajętej przez stokrotki, musimy obliczyć pole powierzchni zajętej przez stokrotki i bratki, a nastepnie odjąć pole powierzchni zajętej tylko przez bratki.

Powierzchnia zajęta przez stokrotki i bratki jest kołem o promieniu 5 m (pas na którym znajdują się stokrotki ma 2 m szerokości, promień koła, na którym znajdują się bratki ma 3 m długości, stąd promień koła zajętego przez bratki i stokrotki to 2+3=5 m)

 

Od powierzchni zajętej przez bratki i stokrotki, odejmujemy pole powierzchni zajętej tylko przez bratki, otrzymamy wówczas pole zajęte przez stokrotki.

 

Stokrotki zajmują powierzchnię równą 16 𝜋  m 2 .

Aby obliczyć pole powierzchni zajętej przez niezapominajki, musimy obliczyć pole powierzchni całej klomby, a następnie odjąć łączne pole powierzchni zajętej przez bratki i stokrotki.

Powierzchnia całego klombu jest kołem o promieniu 7 m (pas, na którym znajdują się niezapominajki ma 2 m szerokości, pas na którym znajdują się stokrotki ma 2 m szerokości, promień koła, na którym znajdują się bratki ma 3 m długości, stąd promień całej klomby to 2+2+3=7 m)

  

Od powierzchni całego klombu, odejmujemy pole powierzchni zajętej przez bratki i stokrotki, otrzymamy wówczas pole zajęte przez niezapominajki.

  

Niezapominajki zajmują powierzchnię równą 24 𝜋  m 2 .

 

Odp: Najmniejszą część klombu przeznaczono na bratki.