Matematyka
 
Matematyka na czasie! 1 (Zbiór zadań)
 
Autorzy: Jerzy Janowicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2015
Filip miał 10 zł i chciał kupić 5 jednakowych ... 4.83 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Filip miał 10 zł. Chciał kupić 5 jednakowych zeszytów, ale zabrakło mu pieniędzy.
Zabrakło mu ponad 1 zł, czyli koszt 5 zeszytów był większy niż 11 zł.
Oznacza to, że jeden zeszyt kosztował więcej niż 2,2 zł , bo 11zł:5=2,2zł.

Gdyby jeden zeszyt kosztował 2,2 zł, to koszt 5 zeszytów wynosiłby 5∙2,2zł=11 zł. 
Gdyby jeden zeszyt koształ mniej niż 2,2 zł, to koszt 5 zeszytów byłby mniej niż 11 zł. 


Filip kupił 4 więc zeszyty. 10 zł wystarczyło mu na zakup tych zeszytów, czyli jeden zeszyt kosztował maksymalnie 2,5 zł , bo 4∙2,5zł=10zł.

Gdyby jeden zeszyt kosztował więcej niż 2,5 zł, to Filipowi nie wystarczyłoby pieniędzy na zakup 4 zeszytów. 

Oznacza to, że jeden zeszyt kosztował więcej niż 2,2 zł i mniej niż 2,5 zł



Koszt 3 zesztów wynosi więcej niż 6,6 zł i mniej niż 7,5 zł. 
3 ∙ 2,2 zł = 6,6 zł
3 ∙ 2,5 zł = 7,5 zł
Koszt 3 zeszytów jest więc mniejszy niż 8 zł.

Kasia, która ma 8 zł, może ... - P (prawda)

Koszt 7 zeszytów wynosi więcej niż 15,4 zł i mniej niż 17,5 zł. 
3 ∙ 2,2 zł = 15,4 zł
3 ∙ 2,5 zł = 17,5 zł
Koszt 7 zeszytów jest więc większy niż 15 zł. 

Adrian, który ma 15 zł, może ... - F (fałsz)