Matematyka
 
Matematyka na czasie! 2 (Podręcznik)
 
Autorzy: Karolina Wej, Wojciech Babiański, Ewa Szmytkiewicz, Jerzy Janowicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2016
Oblicz obwód niebieskiej figury 4.75 gwiazdek na podstawie 8 opinii

a) Na obwód niebieskiej figury składają się trzy łuki i odcinek. Największy łuk stanowi połowę długości okręgu o średnicy 6 cm (czyli o promieniu 3 cm) i ma długość:

 

Dwa pozostałe łuki są równej długości i również stanowią połowę długości okręgu, ale o średnicy 2 cm, w związku z czym razem stanowią całą długość okręgu o tej średnicy.

  

Długość odcinka, którego długość składa się na  obwód niebieskiej figury:

 

 

  

 

Pole niebieskiej figury to pole połowy koła o promieniu 3 cm pomniejszone o pole koła o promieniu 1 cm (mamy wycięte dwie połówki koła, czy w sumie całe koło):

 

    

 

b) Na obwód niebieskiej figury składają się 4 łuki i 2 odcinki. Mamy dwie pary łuków równej długości. Jedna para łuków to łuki, które stanowią połowę długości okręgu o średnicy 3 cm, czyli okręgu o promieniu 1,5 cm. Stąd w sumie łuki te mają długość całego okręgu o promieniu 1,5 cm.

 

Druga para łuków to łuki, które stanowią połowę długości okręgu o średnicy 4 cm, czyli okręgu o promieniu 2 cm. Stąd w sumie łuki te mają długość całego okręgu o promieniu 2 cm.

 

 

 

 

Pole niebieskiej figury to pole koła o promieniu 2 cm  (mamy dwie połówki koła, czy w sumie całe koło), pomniejszone o pole koła o promieniu 1,5 cm.