Historia
 
Po prostu historia. Podręcznik zakres podstawowy (Podręcznik)
 
Autorzy: Rafał Dolecki, Krzysztof Gutowski, Jędrzej Smoleński
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2014
Wyjaśnij, kim byli cichociemni i jakie 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Cichociemni - byli to polscy żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych - dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich - wysłani do okupowanej Polski, początkowo z obszarów Wielkiej Brytanii, a następnie od końca 1943 r. z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami. Nazwano ich cichociemnymi, ponieważ swoje zadania mieli wykonywać "po cichu i po ciemku"

Przerzutami cichociemnych zajmowała się polska sekcja brytyjskiego Kierownictwa Operacji Specjalnych SOE (Special Operations Executive) wspólnie z Oddziałem VI Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, odpowiedzialnym za łączność z Komendą Główną ZWZ - AK. 

Cichociemni walczyli jako dowódcy oddziałów partyzanckich , prowadzili szkolenia , trafiali do sekcji wywiadu i do sztabów okręgów AK . Szacuje się, że z 316 cichociemnych 107 zginęło: 35 zostało zamęczonych przez Niemców, lub poniosło śmierć w obozach koncentracyjnych, 26 poległo w walce z okupantem, 18 poległo w Powstaniu Warszawskim, 9 zginęło w czasie lotu do Polski lub podczas skoku, tyle samo zginęło po wojnie zakatowanych przez komunistów. 

Cichociemni byli elitą Polski Walczącej .