Historia
 
Po prostu historia. Podręcznik zakres podstawowy (Podręcznik)
 
Autorzy: Rafał Dolecki, Krzysztof Gutowski, Jędrzej Smoleński
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2014
Scharakteryzuj walki na Pacyfiku. 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii

Scharakteryzuj walki na Pacyfiku.

4 Zadanie
5 Zadanie

Przebieg walk na Pacyfiku

7 grudnia 1941 r . flota japońskich lotniskowców dowodzonych przez adm. Isoroku Yamamoto zaatakowała główną bazę amerykańską na Pacyfiku w Pearl Harbor na Hawajach. Operacja nosiła kryptonim "Tora! Tora! Tora!" (z jap. "tygrys"). Dzień po japońskim ataku prezydent USA Franklin Delano Roosevelt zwrócił się do Kongresu o ogłoszenie stanu wojny z Japonią. 

Częściowe zniszczenie amerykańskiej floty na Pacyfiku zapewniło Japończykom dużą swobodę w prowadzeniu działań wojennych. Już na początku 1942 r. zajęli oni posiadłości brytyjskie w południowo - wschodniej Azji wraz z potężną twierdzą w Singapurze, która poddała się 15 lutego. Ponadto siły japońskie opanowały Honkong , Birmę oraz holenderską Indonezję . Celem japońskiej inwazji stały się także Filipiny zarządzane przez Amerykanów. 

W maju 1942 r. doszło do nierozstrzygniętej bitwy na Morzu Koralowym . Obie strony poniosły znaczące straty. Japończycy zostali zmuszeni do rezygnacji ze swoich planów ofensywy na południe.

Decydujace znaczenie dla dalszego przebiegu działań miała bitwa o Midway - główną bazę floty amerykańskiej. Wielka bitwa powietrzno - morska rozegrała się w dniach 4 - 6 czerwca 1942 r. Japończycy stracili cztery cenne lotniskowce oraz setki doświadczonych pilotów. Zwycięstwo wojsk amerykańskich dowodzonych przed adm. Chestera Nimitza oznaczało kres japońskiej inicjatywy strategicznej na Oceanie Spokojnym. 

W sierpniu 1942 r. rozpoczęto walki o Wyspy Salomona . Władanie wyspami było niezwykle ważne ze względów strategicznych, zapewniało bowiem panowanie nad szlakami morskimi łączącymi Australię z Ameryką. Punktem zwrotnym było wyparcie Japończyków z wyspy Guadalcanal . Walki na lądzie trwały do lutego 1943 r. i zakończyły się zwyciestwem armii amerykańskiej. Ostatecznie pokonano Japończyków i zmuszono ich do opuszczenia Wysp Salomona. We wrześniu alianci zdobyli przyczółki Nowej Gwinei