Historia
 
Brak innych książek z tego przedmiotu
 
Autorzy: Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2014
Podaj momenty zwrotne w dziejach 4.4 gwiazdek na podstawie 5 opinii

Momenty zwrotne w dziejach II wojny światowej

  • Bitwa powietrzna o Anglię - dzięki porażce odniesionej przez Luftwaffe - Adolf Hitler został zmuszony do odłożenia w czasie planowanej inwazji na Wielką Brytanię i ostatecznej rezygnacji z tego planu. Ponadto brytyjskie zwycięstwo z udziałem polskich lotników z Dywizjonu 302 i 303 - miało niesamowitą wartość symboliczną - po raz pierwszy w tym konflikcie klęska stała się udziałem Niemców.
  • Zmagania o Stalingrad - klęska stalingradzka była wielkim ciosem militarnym i propagandowym III Rzeszy Niemieckiej. Zwycięstwo Sowietów nad niepokonanym dotychczas Wehrmachtem stanowiło przełom w II wojnie światowej.
  • Bitwa na Łuku Kurskim - stanowiła punkt zwrotny dla dalszego przebiegu walk na froncie wschodnim. Od tej pory zdecydowana przewaga pozostawała po stronie Związku Sowieckiego, który przeszedł do działań ofensywnych. Niemcy utracili ostatecznie inicjatywę strategiczną na froncie wschodnim.
  • Atak na Pearl Harbor - spowodował zmianę nastawienia społeczeństwa amerykańskiego wobec toczącej się II wojny światowej. Amerykanie przeszli od nastrojów izolacjonistycznych do chęci odwetu i czynnego włączenia się do wojny po stronie aliantów.
  • Inwazja aliantów na kontynent europejski (operacja "Overlord") - desnat w Normandii doprowadził do opanowania Francji i odbicia Paryża z rąk Niemców. Władzę w stolicy objął gen. Charles de Gaulle. Wojska aliancie na północy i wschodzie dotarły do niemieckich lini obronnych na rzece Ren.