Historia
 
Historia I (Podręcznik)
 
Autorzy: Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania: 2015
Kim byli herosi? Przedstaw dzieje 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Herosi - ludzie o niezwykłej sile i odwadze, rodzili się ze związków bogów z ziemskimi kobietami. Herosi mieli nadzwyczajne zdolności, byli sprytni i mężni. Według wierzeń starożytnych Greków stanowili dowód na przenikanie się świata bogów i ludzi. 

Najbardziej znani herosi to :

  • Herakles (syn Zeusa i Alkmeny);
  • Achilles (syn Peleusa i Tetydy);
  • Tezeusz (syn Posejdona i Ajtry);
  • Perseusz (syn Zeusa i Danae);

Dzieja Achillesa :

Achilles był synem Peleusa oraz Tetydy, jednym z głównych bohaterów wojny trojańskiej, w której walczył jako wódz Myrmidonów. W " Iliadzie " Homera został przedstawiony jako najodważniejszy wojownik. 

Zaraz po narodzinach Achillesa, jego matka - Tedyda zanurzyła go w rzece Styks, aby w ten sposób zapewnić synowi nieśmiertelność oraz odporność na ciosy. Jedynym słabym punktem herosa pozostała pięta, za którą matka trzymała niemowlę. 

W tracie wojny trojańskiej Achilles poniósł śmierć, zanim jeszcze miasto zostało zdobyte. W jego piętę ugodziła strzała wypuszczona przez Parysa, brata Hektora. Od tego wydarzenia pochodzi słynne wyrażenie - " pięta Achillesa ". 

Z dziejami tego herosa związana była przepowiednia, mówiąca, że wojownik miał żyć długo i szczęściwie, lecz umrzeć zapomniany, zdobywając uprzednio wielką chwałę.