Historia
 
Historia I (Podręcznik)
 
Autorzy: Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania: 2015
Wyjaśnij, jakich informacji o życiu 4.17 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Wykopaliska archeologiczne prowadzone w Pompejach, dostarczyły nam nieprzecenionych informacji o życiu codziennym mieszkańców tego zaginionego miasta. Dzięki nim wiemy, co jedli Pompejczycy, gdzie i jak mieszkali, w jaki sposób spędzali wolny czas oraz jak wyglądało miasto, w którym żyli.  

Archeologowie odnaleźli monety, którymi płacono za towary, a także spożywane przez Pompejczyków potrawy. Odkryli wspaniałe wille, pokryte kolorowymi mozaikami, malowidłami ściennymi a także napisami na murach.

Po odsłonięciu Pompejów, archeolodzy stwierdzili, że miasto zostało zbudowane według starannie opracowanego planu i było otoczone murem obronnym z ośmioma bramami.

Ulice miasta były brukowane, pod nimi biegł system kanalizacyjny. Odkryte wnętrza wspaniałych willi świadczyły o bogactwie i zamiłowaniu ich właścicieli do piękna. Pomieszczenia były zdobione marmurami oraz mozaikami. Obrazy przedstawiały najczęściej sceny z rzymskiej i greckiej mitologii. Domy bogatych Pompejczyków posiadały atrium z marmurowym basenem, otoczonym kolumnami podtrzymujacymi dach. W przydomowych ogródkach rosły lilie, róże, malwy, stokrotki, narcyzy i irysy. Miasto pokrywały cyprysy, akacje, dęby oraz pinie. Mieszkańcy Pompejów uprawiali również drzewa owocowe oraz jarzyny.