Biologia
 
Brak innych książek z tego przedmiotu
 
Autorzy: Marek Guzik, Ewa Jastrzębska, Ryszard Kozik, Renata Matuszewska, Ewa Pyłka-Gutowska, Władysław Zamachowski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2015
Przedstaw sposoby rozmnażania bezpłciowego zwierząt. 4.4 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  • podział - w jego wyniku z jednego osobnika powstają osobniki potomne. Wyróżnia się podział podłużny oraz podział poprzeczny. U parzydełkowców, które charakteryzują się przemianą pokoleń występuje strobilizacja, czyli podział poprzeczny polipa. W wyniku strobilizacji z polipa powstają i odrywają się młode meduzy. Sposobem rozmnażania bezpłciowego, który również ma formę podziału jest fragmentacja. Polega ona na podziale organizmu macierzystego na różniące się pod względem wielkości i kształtu części, dające początek organizmom potomnym.
  • pączkowanie   - polega na wytwarzaniu przez organizm rodzicielski uwypukleń tzw. pączków, które rosną i rozwijają się upodobniając się do osobnika macierzystego. Pączki mogą odrywać się i prowadzić samodzielne życie, bądź tworzyć kolonie pozostając przytwierdzone do organizmu rodzicielskiego.
  • poliembronia (wielozarodkowość) - polega na powstawaniu większej liczby zarodków z jednej zapłodnionej  komórki jajowej.
  • regeneracja -  polega na umiejętności odtworzenia utraconej lub uszkodzonej części ciała. Zdolność do regeneracji maleje wraz z komplikacją budowy organizmu.