Matematyka
 
Matematyka 2001 (Podręcznik)
 
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2016
Tajemnice tarczy zegara. Ten zegar pokazuje godzinę 4.13 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Tajemnice tarczy zegara. Ten zegar pokazuje godzinę

1 Zadanie
  • Mniejszy kąt to kąt prosty, ma miarę 90°, a większy to kąt 360°-90°=270°
  • Za 60 minut, czyli za godzinę, zegar wybije godzinę 16:00. Jedna wskazówka będzie na godzine 12, a druga na 4. Pomiędzy tymi wskazówkami jest tak jakby 20 min, czyli jedna trzecia 60 minut- całej tarczy zegara, stanowiącej kąt pełny.

  Thumb 1.51

Dwie godziny wcześniej zegar wskazywał godzinę 13:00. Pomiędzy wskazówkami było tak jakby 5 minut. Obliczmy jaka to częśc 60 min, czyli jaka to część całej tarczy zegara:

Obliczmy jaki to kąt:

Thumb 1.51b

  • Ustawiamy jedną wskazówkę na 12 i przy użyciu kątomierza dorysowujemy drugą wskazówkę, tak aby otrzymać podany kąt. W podpunkcie b) mamy dwie możliwości.

 

Thumb 4.51

Moim zdaniem najlepiej jest obliczyć ten kąt zauważając, że tarcza zegara jest podzielona na 12 pięciominutowych części, każda część stanowi jedną dwunastą kąta pełnego:

A mniejszy kąt wyznaczony przez te wskazówki stanowi połowę takiej ..pięciominutowej części", czyli również ma miarę połowy kąta:

Większy kąt obliczymy odejmując od kąta pełnego miarę kąta mniejszego:

  •   Thumb 5.51

Kąt utworzony przez te wskazówki jest taki sam, jak ten obliczony dla godziny 6:30, ponieważ znów ten kąt stanowi połowę ..pięciominutowej części" tarczy zegara. Po upływie 30 min od każdej pełnej godziny kąt bedzie tyle wynosił.

 

  •   Thumb 6.51

Zauważamy, że jeśli wziąć pod uwagę, że tarcza jest podzielona na 36 małych części, to kąt wyznaczony przez te wskazówki stanowi 10 takich części i szukając innej godziny, kiedy wskazówki wyznaczą kąt, szukamy takiego kąta który obejmie 10 takich części. Taką godziną jest np. 16:40

  •   Thumb 7.51

Wskazówki nie będą do siebie prostopadłe, ponieważ wskazówka godzinowa nie będzie równo na godzinie czwartej,tylko kilka stopni dalej, gdyż mamy 5 minut po godzinie czwartej. Kąt wyznaczony przez te wskazówki będzie więc trochę większy od kąta prostego.