Matematyka
 
Matematyka 2001 (Podręcznik)
 
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2016
Oblicz. 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Aby wykonać odpowiednie działania musimy doprowadzić ułamki do wspólnego mianownika. Następnie mając ułamki o takich samych mianownikach, dodajemy ich liczniki, a mianowniki przepisujemy. Pamiętamy o kolejności wykonywania działań.

 

W przykładzie a) rozszerzamy ułamki do mianownika 10. 

 

 

W przykładzie b) rozszerzamy ułamki do mianownika 72, gdyż jest to najmniejsza wspólna wielokrotność dla 36, 9 oraz 8. Pierwszy ułamek rozszerzamy przez 2, drugi ułamek przez 8 a ostatni przez 9.

   

 

W przykładzie c) rozszerzamy ułamki do mianownika 12. Pierwszy ułamek rozszerzamy przez 3 a drugi ułamek przez 2. Ostatni ułamek ma już w mianowniku 12.

 

W przykładzie d) rozszerzamy ułamki do mianownika 36, gdyż jest to najmniejsza wspólna wielokrotność dla 2, 9 oraz 4. Pierwszy ułamek rozszerzamy przez 18, drugi ułamek przez 4 a ostatni przez 9. Całości pozostawiamy bez zmian. Na końcu otrzymujemy liczbę mieszaną , możemy z ułamka wyciągnąć jedną całość.

 

W przykładzie e) rozszerzamy ułamki do mianownika 60, gdyż jest to najmniejsza wspólna wielokrotność dla 5, 3 oraz 12. Pierwszy ułamek rozszerzamy przez 12, drugi ułamek przez 20 a ostatni przez 5. Następnie po doprowadzeniu do wspólnego mianownika z pierwszej liczby wyciągamy całość i włączamy ją do ułamka, aby móc wykonać odejmowanie. Następnie z otrzymanej liczby mieszanej znów wyciągamy jedną całość i właczamy jądo ułamka, aby wykonać drugie odejmowanie. 

 

W przykładzie f) rozszerzamy ułamki do mianownika 20, gdyż jest to najmniejsza wspólna wielokrotność dla 5, 2 oraz 4. Pierwszy ułamek rozszerzamy przez 4, drugi ułamek przez 10 a trzeci przez 5. Całości pozostawiamy bez zmian. Następnie po doprowadzeniu do wspólnego mianownika z pierwszej liczby wyciągamy całość i włączamy ją do ułamka, aby móc wykonać odejmowanie. Na końcu otrzymujemy liczbę mieszaną , możemy z ułamka wyciągnąć jedną całość.