Historia
 
Historia 1 (Zeszyt ćwiczeń)
 
Autorzy: Beata Kubicka
Wydawnictwo: OPERON
Rok wydania: 2015
Przyjrzyj się ilustracji, a następnie na podstawie 4.43 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Przyjrzyj się ilustracji, a następnie na podstawie

4 Zadanie
Praca pisemna Zadanie

a) Odpowiedz, kim są postaci przedstawione na ilustracji .

Attyla - zwany " Biczem Bożym " był wodzem Hunów, który w 447 r. spustoszył cesarstwo wschodnie, a w 451 r. Galię, skąd został wyparty po bitwie na Polach Katalaunijskich przez rzymskiego wodza Flawiusza Aecjusza. Attyla w 452 r. dotarł do Rzymu, paląc i rabując całą północą Italię. Attyla do dnia dzisiejszego stanowi wzór szczególnego barbarzyństwa.

Leon I - papież, urodził się ok. 400 roku w Etrurii. Już w młodości wyróżniał się wielką erudycją i zdolnościami dyplomatycznymi, wysyłany był przez papieża do ważnych misji. Leon I był zręcznym politykiem, bronił zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej przed najazdami barbarzyńskich plemion. Umacniał świadomość całego Kościoła o znaczeniu prymatu papieskiego. Odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu nauki o tajemnicy Chrystusa. 

b) Wyjaśnij, jaką rolę odegrała postać zanjdująca się na ilustracji po prawej stronie w czasie najazdów barbarzyńców na Italię

Papież Leon I w 452 roku wybrał się wraz z całym swoim orszakiem do Mantui, aby odwieść Attylę - wodza Hunów od dalszego podboju Półwyspu Apenińskiego. Papież był zręcznym politykiem i dzięki swoim umiejętnościom dyplomatycznym bronił zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej.