Biologia
 
Brak innych książek z tego przedmiotu
 
Autorzy: Ewa Kłos, Wawrzyniec Kofta, Mariola Kukier-Wyrwicka, Hanna Werblan-Jakubiec
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2015
Scharakteryzuj warstwy budujące skórę. 4.25 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Scharakteryzuj warstwy budujące skórę.

1 Zadanie
2 Zadanie
3 Zadanie
4 Zadanie
5 Zadanie

Skóra zbudowana jest zasadniczo z dwóch warstw: zewnętrznego naskórka i położonej pod nim skóry właściwej . Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Zbudowany jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego i składa się kilku warstw, a jego grubość wynosi około 0,5 mm. Najgłebiej położona - warstwa rozrodcza, cały czas dzieli się, dzięki temu powstają nowe komórki, które wypychają te położone wyżej. W warstwie rozrodczej znajdują się komórki zawierające barwnik - melaninę. Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, złożona z martwych płaskich komórek, stale się złuszcza.

Skóra właściwa jest warstwą znajdującą się między naskórkiem a warstwą podskórną. Skóra właściwa ma około 1-3mm grubości (w zależności od lokalizacji) i zbudowana jest z tkanki łącznej złożonej z włókien kolagenowych. Elementy wchodzące w skład skóry właściwej to: naczynia krwionośne i limfatyczne, ciałka zmysłowe wraz z odchodzącymi od nich włóknami nerwowymi oraz wytwory warstwy rozrodczej naskórka tj. gruczoły łojowe, potowe, mlekowe oraz włosy i paznokcie.

Warto wspomnieć także o warstwie podskórnej, która stanowi łącznik między warstwą skóry właściwej a głębiej leżącymi tkankami. Warstwa podskórna zbudowana jest głównie z tkanki tłuszczowej.