Biologia
 
Brak innych książek z tego przedmiotu
 
Autorzy: Ewa Kłos, Wawrzyniec Kofta, Mariola Kukier-Wyrwicka, Hanna Werblan-Jakubiec
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2015
Scharakteryzuj protisty zwierzęce wywołujące choroby. 4.38 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Scharakteryzuj protisty zwierzęce wywołujące choroby.

1 Zadanie
2 Zadanie
3 Zadanie
4 Zadanie
5 Zadanie
  • świdrowiec gambijski należy do gromady wiciowców i rodziny świdrowców. Wywołuje śpiączkę afrykańską. Cechą charakterystyczną świdrowców jest  śrubowate skręcenie ciała. Rozwój przebiega z udziałem dwóch żywicieli. Świdrowiec najpierw rozmnaża się przez podział podłużny w organizmie kręgowca, a następnie w organizmie muchy tse-tse.
  • gardia lambia należy do wiciowców poruszających się za pomocą wici. Pasożyt ten powoduje chorobę pasożytniczą jelita cienkiego - lambliozę,
  • zarodziec malarii to pasożyt wywołujący malarię. Wszystkie z zarodźców wywołujących malarię przenoszone są przez samice komarów należące do jednego rodzaju. Zarodziec uszkadza czerwone krwinki krwi - erytocyty.
  • toksoplazma gondii jest pierwotniakiem o półksiężycowatym kształcie. U człowieka wywołuje chorobę odzwierzęcą o nazwie - toksoplazmoza. Żywicielem pośrednim mogą być ssaki i ptaki, natomiast żywicielem ostatecznym koty domowe i niektóre kotowate
  • pełzak czerwonki , jest jednym z ameb i wywołuje  pasożytniczą chorobę inwazyjną przewodu pokarmowego zwaną amebozą lub pełzakowicą. 
  • rzęsistki , np. rzęsistek pochwowy należy do wiciowców i wywołuje u ludzi rzęsistkowicę. Jest ona chorobą pasożytniczą dróg moczowo płciowych.