Matematyka
 
Brak innych książek z tego przedmiotu
 
Autorzy: Jacek Lech, Marek Pisarski , Marcin Braun
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania: 2015
Lizak kosztuje o 2,60 zł mniej niż batonik, 4.38 gwiazdek na podstawie 8 opinii

a) x -cena batonika (w zł)
x-2,6 -cena lizaka (w zł)

3 lizaki są o 0,2 zł tańsze niż batonik, więc aby zachodziła równość do ceny lizaków trzeba dodać 0,2 zł. 

Równanie ma postać:
 

Rozwiązujemy równanie. 
 
 
 

 

Lizak kosztuje 1,2 zł.
 


b) x -waga piłeczki pingpongowej (w g)
x-0,9 -waga kolibra (w g)

2 kolibry są cięższe od piłeczki o 0,7 g, więc aby zachodziła równość od ich wagi trzeba odjąć 0,7 g. 

Równanie ma postać:
 
 
 
 
 

 

Koliber waży 1,6 g. 
 


c) x -objętość dużego wiadra (w l)
x-6,8 -objętość wiaderka dziecięcego (w l)

Pojemność 15 dziecięcych wiaderek jest o 1,6 l większa od pojemności dużego wiadra, więc aby zachodziła równość od pojemności 15 dziecięcych wiaderek trzeba odjąć 1,6 l. 

Równanie ma postać:
 

Rozwiązujemy równanie. 
 
 
 

Duże wiadro ma pojemność 7,4 l.