Matematyka
 
Matematyka z plusem 4 (Podręcznik)
 
Autorzy: M. Dobrowolska, M. Jucewicz, P. Zarzycki
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania: 2015
Winogrona są dwa razy droższe niż jabłka 4.43 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Jeśli winogrona są dwa razy droższe niż jabłka, to możemy wyobrazić sobie, że jeden kilogram winogron to to samo, co dwa kilogramy jabłek. 

Zatem za 1 kg winogron i 1 kg jabłek zapłacimy tyle samo, co za 2 kg jabłek i 1 kg jabłek, czyli za 3 kg jabłek. 

Wiemy, że Basia zapłaciła 9 zł, więc 1 kg jabłek kosztuje 9 zł:3=3 zł. 

Skoro winogrona są 2 razy droższe, to 1 kg winogron kosztuje 2∙3 zł=6 zł. 

Odpowiedź:

Kilogram jabłek kosztuje 3 zł, a kilogram winogron kosztuje 6 zł.