Historia
 
Historia wokół nas 6 (Zeszyt ćwiczeń)
 
Autorzy: Radosław Lolo, Anna Pieńkowska
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2014
Do imion i nazwisk piętnasto - i szesnastowiecznych 3.91 gwiazdek na podstawie 11 opinii

Do imion i nazwisk piętnasto - i szesnastowiecznych

3 Zadanie
4 Zadanie
  • Bartolomeu Diaz - portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei, najdalej na południe wysuniętego cypla Afryki. Flota Diaza wyruszyła z Lizbony w 1486 roku - składała się z dwóch karaweli i jednego statku. Jej zadaniem było sporządzenie map zachodnich brzegów Afryki i znalezienie nowej drogii do Indii. Wyprawa wpłynęła wzdłuż poznanych wcześniej Wysp Kanaryjskich, Madery, Białego Przylądka w Mauretanii, Zielonego Przylądka w Senegalu, przez Zatokę Gwinejską i Zwrotnik Koziorożca. 16 sierpnia 1488 roku dwie karawele Diaza znalazły się kilka mil od Przylądka Dobrej Nadziei.
  • Krzysztof Kolumb - włoski żeglarz, odkrywca Ameryki, jeden z najwybitniejszych odkrywców w dziejach wypraw geograficznych. W 1492 roku Kolumb wyruszył w poszukiwaniu nowego szlaku do Indii. Podróżnik wypłynął w służbie hiszpańskiego króla na czele trzech statków: Santa Maria, Pinta i Nina. Aby dotrzeć do położonych na wschodzie Indii, postanowił żeglować w kierunku zachodnim przez Ocean Atlantycki. W ten sposób dopłynął do jednej z wysp u wybrzeży kontynentu amerykańskiego, której nadał nazwę San Salwator. Kolumb był przekonany, że dotarł do wybrzeży Indii, dlatego mieszkańców odkrytych ziem nazwał Indianami.
  • Vasco da Gama - portugalski szlachcic, żeglarz i odkrywca. Król Jan II zlecił mu wyprawę do Indii wokół Przyjądka Dobrej Nadziei, odkrytego przez Bartolomeo Diaza w 1488 roku. Dowodzona przez młodego admirała flota 4 żaglowców wypłynęła z Lizbony w lipcu 1497 roku i po 11 miesiącach szczęśliwie dopłynęła do Kalikatu. Mimo początkowej niechęci kupców do wymiany handlowej z białymi, Vasco da Gama powrócił do Lizbony z ładunkiem cynamonu, imbiru, goździków, pieprzu i szlachetnych kamieni. Kiedy w 1499 roku powrócił do Lizbony, okazało się, że koszty wyprawy zwróciły się sześćdziesięciokrotnie. Główny cel wyprawy został osiągnięty. Portugalczycy na długi czas przejęli kontrolę nad handlem z Azją. 
  • Amerigo Vespucci - włoski geograf i żeglarz. Po latach dowiódł, że odkryte przez Krzysztofa Kolumba terytoria nie są częścią Azji, lecz nowym kontynentem. Od jego imienia pochodzi nazwa - Ameryka.
  • Ferdynand Magellan - portugalski żeglarz pływający w służbie króla Hiszpanii. W 1519 roku dopłynął do wybrzeży Ameryki Południowej. Następnie przedostał się na wody Pacyfiku i dotarł do Filipin. Poniósł tam jednak śmierć z rąk tubylców. W 1522 roku kilkunastu członków jego załogi zdołało powrócić do Europy trasą przebiegającą wzdłuż wybrzeży Afryki. W ten sposób Europejczycy po raz pierwszy opłynęli kulę ziemską, a teoria o kulistości Ziemi została udowodniona.