Historia
 
Historia i społeczeństwo 5. Wehikuł czasu (Podręcznik)
 
Autorzy: Tomasz Małkowski
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania: 2016
Napisz maila do kolegi lub koleżanki, w którym 4.4 gwiazdek na podstawie 5 opinii

Napisz maila do kolegi lub koleżanki, w którym

6 Zadanie
7 Zadanie
Ćwiczenie Zadanie
  • Napisz maila do kolegi lub koleżanki, w którym opowiesz o tym, jak Jędrek - paź z XVI wieku - oprowadził cię po wzgórzu wawelskim. Wykorzystaj pojęcia: dziedziniec, komnata, kaplica Zygmuntowska, dzwon Zygmunt, Włosi

Drogi Antku, 

Piszę do Ciebie wiadomość e-mail, ponieważ w ostatnim tygodniu przeżyłem fascynującą przygodę. XVI - paź króla Zygmunta Starego - Jędrek oprowadził mnie po zamku królewskim na Wawelu. Po przejściu przez ul. Grodzką w Krakowie, Jędrek czekał na mnie w uroczystym stroju u wrót zamku. Na początku zwiedziliśmy kaplicę Zygmuntowską pokrytą złotą kopułą, prawdziwą perłę polskiego renesansu. W jej wnętrzu, zdobionym licznymi ornamentami zostaną w przyszłości pochowani ostatni Jagiellonowie. Dalej zwiedziliśmy królewskie komnaty oraz jadalnię, gdzie spożyliśmy wykwintny obiad pełen włoskich przysmaków. Na rozkaz królowej Bony z Włoch spowadzane są warzywa, zwane włoszczyzną. Zamek pełen jest Włochów - malarzy, rzeźbiarzy, architektów i kucharzy. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na wieżę wawelskiej katedry, gdzie przed naszymi oczyma ukazał się olbrzymi dzwon Zygmunt . Serce dzwonu ważące prawie 400 kg bije na chwałę Boga, Jagiellonów i Królestwa Polskiego. Na końcu naszej wycieczki zwiedziliśmy przepiękny dziedziniec arkadowy . Rzeźbione portale, obramienia okien oraz malownicze zewnętrzne klatki schodowe podkreślają jakże dostojny wygląd tego miejsca. Musisz i ze mną zwiedzić to magiczne miejsce, pełne historii i niezapomnianych miejsc.

Pozdrawiam Cię najserdeczniej !

Leon

A. Co zawdzięcza Wawel Zygmuntowi Staremu?

  • przebudowę Wawelu w stylu renesansowym;
  • kaplicę Zygmuntowską;
  • dziedziniec arkadowy;
  • dzwon Zygmunt;
  • pięknie zdobione komnaty królewskie;

B. Dlaczego polska szlachta niechętnie odnosiła się do kuchni włoskiej?

Polska szlachta niechętnie odnosiła się do kuchni włoskiej, ponieważ żywiła się głównie mięsem. Nasi przodkowie żywili się kiełbasami, baraniną, pieczoną wołowiną i wieprzowiną. Nie lubili włoszczyny, pełnej brokułów, kalafiorów, sałat i pomidorów. 

C. Co nowego wprowadził na Wawelu Zygmunt August?

Syn króla Zygmunta Starego i Bony Sforzy - Zygmunt II sprowadził na Wawel piękną kolecję arrasów oraz znacznie powiększył królewską bibliotekę.