Chemia
 
To jest chemia. Zbiór zadań. Zakres rozszerzony (Zbiór zadań)
 
Autorzy: Stanisław Banaszkiewicz, Magdalena Kołodziejska, Elżbieta Megiel, Grażyna Świderska
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2015
W trzech probówkach znajdują się roztwory... 4.8 gwiazdek na podstawie 5 opinii

W trzech probówkach znajdują się roztwory...

1184 Zadanie
1185 Zadanie
1186 Zadanie
1187 Zadanie

Uwaga do zadania: w treści zadania najprawdopodobniej jest błąd. Korzystając z odczynnika Tollensa oraz wody bromowej nie jesteśmy w stanie odróżnić od siebie glicerolu, glukozy i fruktozy (ponieważ tylko glukoza da pozytywny wynik obu reakcji). Najprawdopodobniej zamiast odczynnika Tollensa powinien być wodorotlenek miedzi(II) czyli próba Trommera i wtedy zadanie jest rozwiązywalne.

 

Rozwiązanie zadania z wykorzystaniem wody bromowej i próby Trommera

 

Etap 1: Do trzech probówek dodajemy świeżo strącony wodorotlenek miedzi(II). W jednej z probówek pojawia się charakterystyczne, szafirowe zabarwienie - świadczące o obecności glicerolu. Wniosek: Pojawienie się szafirowego zabarwienia w jednej z probówek świadczy o obecności alkoholu wielowodorotlenowego - jest to reakcja charakterystyczna

Etap 2: Do pozostałych dwóch probówek dodajemy wody bromowej (w obecnośc wodnego roztworu wodorowęglanu sodu). W jednej z probówek następuje odbarwienie się roztworu, co świadczy o obecności glukozy. W trzeciej probówce jest więc fruktoza. Wniosek: Odbarwienie się wody bromowej w jednej z probówek świadczy o obecności glukozy, która posiada właściwości redukujące.