Historia
 
Śladami przeszłości 3 (Podręcznik)
 
Autorzy: Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2012
Oceń wkład Legionów Polskich w odzyskanie 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Oceń wkład Legionów Polskich w odzyskanie

1 Zadanie
2 Zadanie
3 Zadanie
4 Zadanie

Legiony Polskie włożyły wielki wkład w odzyskanie niepodległości przez Polaków. W czasie I wojny światowej walczyły po stronie państw centralnych. Podstawę kadrową Legionów Polskich stanowiła Pierwsza Kompania Kadrowa (będąca pododdziałem polskich żołnierzy zorganizowanych przez Józega Piłsudskiego w Krakowie) oraz członkowie Związku Strzeleckiego a także młodzież skupiona w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół". We wrześniu 1914 roku za zgodą dowództwa wojsk austriacko-węgierskich powstały 2 legiony: Wschodni i Zachodni. Po ich reorganizacji w latach 1915-1917 Legiony składały się z trzech brygad: słynną I Brygadą dowodził Józef Piłsudski, a II - Józef Haller. W latach 1914 - 1916 oddziały polskie walczyły pod Nowym Korczynem, Laskami, Limanową, Kostiuchnówką i Rokitnem.

W okresie walk powstał słynny Marsz I Brygady - "My Pierwsza Brygada/ Strzelecka gromada/ Na stos rzuciliśmy/ Swój życia los/ na stos, na stos, na stos". 

W 1914 roku żołnierze wyruszali na front z wielkimi nadziejami, wiarą, entuzjazmem właściwym zapalczywej młodości porwanej wielką, piękną romantyczną ideą. To wiara w zwycięstwo i rychłe odzyskanie przez Polskę niepodległości nadawała Legionom radość walki i pragnienie czynu. Żołnierze Legionów Polskich walczyli na frontach I wojny światowej zaciekle, nie załamywali się kiedy zabrakło oficera, czy dowódcy. Legioniści trwali na posterunku do końca, czyn Legionów wywarł ogromny wpływ na sprawę Polski podczas I wojny światowej.