Historia
 
Śladami przeszłości 1 (Podręcznik)
 
Autorzy: Stanisław Roszak
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2015
Porównaj ustrój spartańskiej polis 4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Porównaj ustrój spartańskiej polis

1 Zadanie
2 Zadanie
2 Zadanie

Ustrój Sparty :

  • Sparta była największym terytorialnie greckim państwem - polis, które powstało z połączenia pięciu osad położonych w dolinie rzeki Eurotas. 
  • Ustrój społeczny i polityczny Sparty, tak odmienny od występującego w innych państwach greckich, ukształtował się w VI wieku p.n.e. w wyniku prowadzonych od VIII wieku p.n.e. wojen z Meseńczykami.
  • Pełnoprawnymi obywatelami państwa spartańskiego byli jedynie potomkowie mieszkańców owych pięciu osad.
  • Rządy w Sparcie opierały się na surowych prawach ogłoszonych przez legendarnego przywódcę - Likurga.
  • Praw politycznych pozbawieni byli inni mieszkańcy Sparty, tzn. chłopi - tzw. heloci oraz mieszkańcy podbitych przez Spartan ziem, tzw. periojkowie. 
  • Sparta była monarchią rządzoną przez dwóch królów jednocześnie. Istniało także zgromadzenie ludowe oraz rada starszych - tzw. geruzja.
  • Istotną rolę odgrywali również eforzy - pięciu urzędników wybieranych na roczną kadencję, którzy prowadzili politykę zagraniczną Sparty, a takża nadzorowali wychowanie młodzieży.
  • Odmienność ustroju społecznego i politycznego Sparty od innych greckich państw - miast powodowała jej izolację.
  Demokracja ateńska ukształtowała się ostatecznie w V wieku p.n.e. Jej główną cechą było przyznanie wszystkim obywatelom możliwości bezpośredniego i osobistego udziału w podejmowaniu decyzji i sprawowaniu rządów w państwie. Główną instytucją życia politycznego było zgromadzenie ludowe, zwane eklezją, w którym mogli brać udział wszycy obywatele, zbierając się kilka razy do roku i podejmując najważniejsze decyzje w państwie. Pełnoprawnymi obywatelami Aten byli tylko wolni mężczyźni, synowie innych obywateli. Pozostali mieszkańcy nie posiadali praw politycznych. Funkcję najważniejszych urzędników w demokratycznych Atenach pełnili stratedzy, którzy dowodzili armią i flotą. Przed wprowadzeniem tyranii - Ateny miał uchronić ostracyzm.