Chemia
 
To jest chemia 1. Maturalne karty pracy. Zakres rozszerzony (Podręcznik)
 
Autorzy: Małgorzata Chmurska, Elżbieta Megiel, Grażyna Świderska
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania: 2015

W trzech probówkach znajdują się: kwas chlorowodorowy

7 Zadanie
8 Zadanie

a) Opis czynniści laboratoryjnych: Do każdej probówki należy dodać taką samą ilość fenoloftaleiny (np po 4 krople). Następnie dwóch do czystych probówek należy pobrać probki tych roztworów, które nie zabarwiły się (taką samą ilość odmierzoną za pomocą pipety). W kolejnym kroku należy dodawać kroplami roztworu wodorotlenku sodu, aż do pojawienia się zabarwienia i zapisać ilości kropli dodanych do poszczególnych probówek.

b) Obserwacje: W probówce nr 3 pojawiło się malinowe zabarwienie. W probówkach 1 i 2 roztwory  pozostału bezbarwne. Do probówki 2 dodano więcej kropli zasady, aby pojawiło się malinowe zabarwienie.\

c) Wniosek: W probówce 3 znajdował się wodorotlenek socu, poniewaz po dodaniu fenoloftaleiny pojawiło się charakterystyczne malinowe zabarwienie. W probówkach 1 i 2 były kwasy. Do drugiej probówki należało dodać większa ilość wodorotlenku sodu, aby pojawiło się malinowe zabarwienie, więc znajdował się tam kwas siarkowy(VI). W takim razie w probówce 1 znajdował się kwas chlororodorowy.

d) Równania reakcji chemicznych: