Autorzy:Rafał Dolecki, Krzysztof Gutowski, Jędrzej Smoleński
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2014
Przedstaw proces wyzwalania Europy Zachodniej4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Przedstaw proces wyzwalania Europy Zachodniej

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie
5Zadanie

Proces wyzwalania Europy z rąk niemieckich.

  • Kampania włoska (1943 - 1945 r.)

- 10 lipca 1943 r. wojska alianckie wylądowały na Sycylii, co stanowiło otwarcie frontu w tej części Europy. Mussolini został obalony i uwięziony, jednak szybko odbity przez Niemców. 

- W wrześniu walki przeniosły się w głąb Półwyspu Apenińskiego. Państwo włoskie skapitulowało 8 września. Jego władze 13 października wypowiedziały wojną III Rzeszy. 

- Niemcy ustanowili Mussoliniego na czele marionetkowego rządu Włoskiej Republiki Socjalnej, które to państwo zostało całkowicie podporządkowane III Rzeszy. 

- W maju 1944 r. alianci przełamali tzw. linię Gustawa. Oddziały II Korpusu Polskiego (gen. Władysław Anders), zdobyły klasztor benedyktynów na Monte Cassino

- 4 czerwca 1944 r. zdobyto Rzym, lecz niemiecka obrona na tzw. linii Gotów uniemożliwiła dalsze wyzwalanie Półwyspu Apenińskiego aż do wiosny 1945 r. 

- W kwietniu 1945 r. Mussolini został schwytany i rozstrzelany. 

  • Front zachodni (1944 - 1945 r.)

- 6 czerwca 1944 r. alianci wylądowali w Normandii - operacja o kryptonimie "Overlord". Była to największa kampania II wojny światowej, dowodzona przez gen. Dwighta Davida Eisenhovera

- W sierpniu 1944 r. rozegrała się bitwa pod Falaise, wyzwolono Paryż. Na południu Francji wylądowały kolejne oddziały alianckie. 

- We wrześniu rozpoczęła się operacja "Market - Garden", której celem było zdobycie mostów na Renie w Holandii. Zakończyła się niepowodzeniem. 

- Pod koniec 1944 r. nastąpiła niemiecka kontrofensywa w Ardenach, niestety z braku zaopatrzenia i nalotów alianckich została odparta. 

- W lutym 1945 r. alianci wkroczyli do Nardenii. Na początku marca zdobyto pierwszy strategiczny most na Renie. 

- 24 kwietnia 1945 r. doszło do spotkania wojsk amerykańskich i sowieckich w Torgau

- 7 maja 1945 r. gen. Alfred Jodl podpisał akt kapitulacji III Rzeszy przed Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.