Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Przedstaw przebieg protestów studenckich w marcu4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Przedstaw przebieg protestów studenckich w marcu

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie
5Zadanie

Przebieg protestów studenckich w marcu 1968 r.:

Bunt młodzieżowo - studencki trwał 20 dni - od 8 do 28 marca 1968 r. 

  • 4 III - minister szkolnictwa wyższego Henryk Jabłoński relegował z Uniwersytetu Warszawskiego Adama Michnika i Henryka Szlajfera, co wywołałobunt młodzieżowy. Koledzy i koleżanki zdecydowali, że trzeba ich bronić.
  • 8 III - o godz. 12:00 studenci zwołali wiec studencki na dziedzińcu UW w obronie relegowach kolegów. Uczestniczyło w nim 2 - 3 tysięcy zebranych. Studentka Irena Lasota przeczytała rezolucję przeciwko relegacji studentów oraz petycję przeciwko zdjęciu ze sceny "Dziadów". Wiec został brutalnie rozbity przez tzw. aktyw robotniczy i oddziały ZOMO. Rozpoczęła się nagonka i bijatyka. Studenci przeżyli szok. Bito ich i pałowano a następnie aresztowano. 
  • 9 III - w prasie ukazał się sfałszowany obraz wydarzeń dnia poprzedniego. Pisano, że brutalni, agresywni i bezwzględni byli studenci. Tego dnia na UW odbył się kolejny wiec i manifestacja. Studenci skandowali: "Prasa kłamie" i "Precz z komuną". Pochód został rozbity przez ZOMO. 
  • Wkrótce protesty studenckie i młodzieżowe zaczęto organizować także na innych uczelniach i w innych polskich miastach - m.in. w Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Gdańsku i Łodzi