Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Przedstaw okoliczności powstania państwa Izrael.4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii

Przedstaw okoliczności powstania państwa Izrael.

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie

Okoliczności powstania państwa Izrael.

- Pod koniec XIX w. ludność żydowska zaczęła głosić potrzebę utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie (narodziny ruchu syjonistycznego). 

- W 1917 r. brytyjski dyplomata - lord Arthur Balfour zadeklarował utworzenie "żydowskiej siedziby narodowej" w Palestynie. 

- Po zakończeniu I wojny światowej rozpoczęła się migracja Żydów na obszary Palestyny. Doszło do konfliktu żydowsko - palestyńskiego. Na początku lat 30. ubiegłego stulecia Brytyjczycy, zaniepokojeni starciami arabsko - żydowskimi i zaostarzającą się sytuacją w Palestynie ograniczyli migrację ludności żydowskiej. 

- Sytuacja uległa całkowitej zmianie po II wojnie światowej i zbrodniach Holocaustu. Opinia międzynarodowa wsparła ideę stworzenia państwa żydowskiego w Palestynie. 

- 29 listopada 1947 r. ONZ podjęła rezolucję o utworzeniu w Palestynie dwóch państw - żydowskiego i palestyńskiego. Wywołało to niezadowolenie Arabów i olbrzymi entuzjazm Żydów. Między dwoma narodami doszło do starć zbrojnych. 

- 14 maja 1948 r. Żydzi proklamowali powstanie Izraela - państwa żydowskiego w Palestynie. Dzień później wybuchła wojna z Arabami. Po stronie Żydów opowiedział się Związek Sowiecki. Konflikt zbrojny, nazwany wojną o niepodległość Izraela zakończył się zwycięstwem Żydów i zajęciem przez nich terenów palestyńskich.