Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Scharakteryzuj przebieg walk pod Stalingradem.5.0 gwiazdek na podstawie 5 opinii

Scharakteryzuj przebieg walk pod Stalingradem.

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie

Działania na froncie wschodnim. Przebieg walk pod Stalingardem i na Łuku Kurskim.

Bitwa pod Stalingradem.

22 czerwca 1942 r. wojska niemieckie rozpoczęły ofensywę na linii Kursk - Charków i szybko zajęły Sewastopol, Charków, Donieck i Woroneż. Rosjanie zdawali sobie sprawę jak istotne znaczenie dla dalszych losów wojny ma utrzymanie dojścia do Wołgi i dlatego oparli swoją obronę na leżącym na prawym brzegu rzeki - Stalingradzie.

Niemcy również mieli świadomość strategicznego położenia miasta. Niemiecka 6 Armia dowodzona przez gen. Friedricha von Paulusa po przełamaniu sowieckiej obrony dotarła w połowie lipca 1942 r. do zachodnich przedmieść Stalingradu. Decydujące uderzenie na miasto rozpoczęło się 15 sierpnia. Długotrwałe walki toczone o każdą ulicę i dom przyniosły obu stronom duże straty. Rosjanom udało się utrzymać miasto i 17 listopada przystąpili do kontrofensywy, która doprowadziła do okrążenia wojsk niemieckich walczących pod Stalingradem. W tzw. "kotle stalingradzkim" znalazło się ok. 330 tys. żołnierzy niemieckich i rumuńskich. Wehrmacht, zaopatrywany drogą lotniczą miał się bronić zgodnie z rozkazem Hitlera - do ostatniego żołnierza. Okazało się jednak, że nieustanne natarcia Armii Czerwonej, złe zaopatrzenie, duże straty i surowa zima postawiły Niemców w beznadziejnej sytuacji. 2 lutego 1943 r. wojska niemieckie skapitulowały. Do niewoli dostał się feldmarszałej Friedrich von Paulus, 23 generałów, ok. 23 tys. oficerów i ok. 95 tys. żołnierzy.

Niemiecka klęska pod Stalingradem miała przełomowe znaczenie, ponieważ po raz pierwszy w czasie II  wojny światowej niemieckie wojska lądowe zostały zmuszone do kapitulacji.

Bitwa na Łuku Kurskim.

Zwycięstwo stalingradzkie zostało w pełni wykorzystane przez Armię Czerwoną, która wyzwoliła Kursk, Rostów i zmusiła Niemców do opuszczenia łuku Donu, Wołgi oraz Kaukazu.

Latem 1943 r. Niemcy podjęli kolejną próbę przerwania sowieckiej obrony i wybrali rejon Kurska, gdzie front utworzył charakterystyczny łuk. Operacja "Cytadela" rozpoczęła się 5 lipca krótkotrwałym przerwaniem sowieckich linii obrony. Użycie przez Rosjan dużych zgrupowań czołgów doprowadziło do bitwy pancernej pod Prochorowką. Zakończyła się ona zwycięstwem Armii Czerwonej, która zniszczyła 1500 czołgów niemieckich. Rosjanie przeszli do kontruderzenia i odzyskali Charków i Orzeł, kończąc 23 sierpnia 1943 r. bitwę na Łuku Kurskim - największą w II wojnie światowej bitwę pancerną.

Ofensywa Armii Czerwonej, kontynuowana na całej długości frontu wschodniego pozwoliła do października 1943 r. wyprzeć wojska niemieckie znad Wołgi i Kaukazu, znad Newy i jeziora Ładoga, do linii Dniepru. W wyniku bitwy na Łuku Kurskim Niemcy ostatecznie utracili inicjatywę na froncie wschodnim.