Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Wymień przyczyny klęski wojsk niemieckich4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii

Wymień przyczyny klęski wojsk niemieckich

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie

Przyczyny klęski wojsk niemieckich na froncie wschodnim:

 

- Trudne warunki klimatyczne - Niemcy nie byli przygotowani na szybkie nadejście zimy. Oddziałom Wehrmachtu brakowało odpowiedniego wyposażenia oraz ciepłej odzieży i obuwia. Odwilż sprawiła, że rosyjskie drogi i pola zmieniły się w błoto, w którym grzęzły całe oddziały niemieckie.

- Znaczna odległość od Niemiec - oddziały Wehrmachtu nie były w stanie uzupełnić zapasów. 

- Straty jednostek niemieckich w pierwszych etapach operacji „Barbarossa” - zdecydowana kontrofensywa Armii Czerwonej pod dowództwem gen. Georgija Żukowa spowodowała zatrzymanie niemieckiego natarcia i odrzuciła wojska Wehrmachtu na odległość ok. 200 km od Moskwy.

- Braki w niemieckim wyposażeniu - Armia Czerwona była zdecydowanie lepiej uzbrojona. ZSRR górował nad Niemcami liczbą produkowanych czołgów. Sowieci byli bardziej mobili od Wehrmachtu.

- Zlekcewarzenie wewnętrznej polityki ZSRR oraz jej potencjału gospodarczego, militarnego i naukowego.

- Osłabienie woli walki wśród Niemców - Rosjanie byli bardziej zdeterminowani, bronili własnego kraju i bliskich. Dużą rolę odegrała również propaganda i terror, którego uosobieniem było NKWD i komisarze polityczni w Armii Czerwonej.

- Krótkowzroczność „rasy panów” i zbrodnicze zachowania obracały się przeciwko Niemcom - masowe mordy i grabieże powodowały, że Niemcy stawali się najgorszym wrogiem, z którym walczono na śmierć i życie.

- Nieudane oblężenie Leningradu przez wojska niemieckie. 

- Klęska niemieckich oddziałów gen. Friedricha Paulusa pod Stalingradem - przegrana stanowiła wielki cios militarny i propagandowy dla III Rzeszy.

- Ostateczna klęska Niemców w bitwie na Łuku Kurskim.