Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Przyczyny ataku Niemiec na ZSRR.4.58 gwiazdek na podstawie 12 opinii

Przyczyny ataku Niemiec na ZSRR.

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie

Przyczyny ataku Niemiec na ZSRR:

  • Atak na ZSRR był od dawna planowany przez Hitlera. Führer wspominał o tym już w swojej książce "Mein Kampf" w 1924 roku. Uważał, że Niemcy potrzebują „przestrzeni życiowej” na wschodzie, rozciągającej się na terenach, które nazywał „rosyjskimi”.
  • Brak zgody Hitlera na ekspansjonistyczne plany Stalina, przedstawione przez Mołotowa w XI 1940 r. w Berlinie. Zdaniem führera wykraczały one poza zakres przewidzianych w pakcie Ribbentrop - Mołotow stref wpływu. Stalin wykazywał zainteresowanie Bałkanami - żądał zgody na otwarcie swoich baz w Turcji i Rumunii. Plan ten nie podobał się Niemcom, którzy korzystali z rumuńskich dostaw zboża.
  • Autorem planu "Barbarossa" był w dużej mierze sam Adolf Hitler. Jego doradcy odradzali mu wojnę na dwóch frontach równocześnie, ale führer uważał się za politycznego i militarnego geniusza, zdolnego zrealizować swoje ambitne plany szybkiego zakończeniu wojny na zachodzie i przeniesieniu działań wojennych na wschód. Takie mniemanie ugruntowały w nim dotychczasowe szybkie zwycięstwa w Europie Zachodniej i Skandynawii.