Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Przedstaw kolejne etapy ekspansji ZSRR4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii

Przedstaw kolejne etapy ekspansji ZSRR

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
Tekst źródłowyZadanie

Etapy ekspansji ZSRR w latach 1939 - 1941.

- Realizując założone w układzie z Hitlerem cele (postanowienia paktu Ribbentrop - Mołotow) rząd sowiecki podjął działania zaczepne wobec republik bałtyckich. Początkowo za obietnicę ochrony granic wprowadził swoje armie na Litwę, Łotwę i do Estonii, a następnie przedstawił fińskiemu rządowi propozycję przebiegu nowych granic. Finlandia odrzuciła sowieckie ultimatum, na co Rosjanie odpowiedzieli wojną. Działania zbrojne (wojna zimowa) toczyły się od listopada 1939 r. do marca 1940 r., głównie na Przesmyku Karelskim. Armią fińską dowodził marszałek Carl Gustaf Mannerheim. Stalin planował szybkie zajęcie Finlandii i ustanowienie na jej terytorium komunistycznego rządu, jednak jego wojska zostały powstrzymane na granicy kraju przez umocnienia obronne tzw. linii Mannerheima. Wielu żołnierzy Armii Czerwonej poniosło śmierć z powodu braku odpowiedniego wyposażenia. Finowie, w przeciwieństwie do swoich przeciwników doskonale znali warunki klimatyczne panujące w ich kraju, dzięki czemu mogli zadawać Sowietom dotkliwe straty. Traktat kończący wojnę zimową podpisano 12 marca 1940 r. Finlandia utraciła ponad 10% swojego terytorium wraz z miastem Wyborg.

- W czerwcu 1940 r. władze ZSRR doprowadziły do obalenia rządów w republikach bałtyckich. Pretekstem stały się bezzasadne oskarżenia o antysowieckie wystąpienia oraz ostrzelanie baz Armii Czerwonej. Miejscowe elity polityczne zostały aresztowane i zesłane do łagrów. W wyniku sfałszowanych wyborów władzę w republikach nadbałtyckich przejęły prorosyjskie władze. 

- Wkrótce po zajęciu republik nadbałtyckich Armia Czerwona wkroczyła do Besarabii i części Bukowiny. Sowieckie aneksje z I połowy 1940 r. wprawdzie odniosły zamierzony przez Stalina cel, ale obnażyły jego nieprzygotowanie do wojny w porównaniu z dużo potężniejszymi Niemcami.