Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Przedstaw sposób prowadzenia walk podczas4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii

Przedstaw sposób prowadzenia walk podczas

1Zadanie
2Zadanie

Sposób prowadzenia walk podczas bitwy o Anglię

Powietrzna bitwa o Anglię rozpoczęła się 10 lipca 1940 r. Do walki Niemcy skierowali zmasowaną ofensywę lotniczą, aby przez zdominowanie przestrzeni powietrznej oraz przecięcie brytyjskich szlaków komunikacyjnych przygotować grunt pod operację desantową na Wyspy Brytyjskie.

Początkowo Niemcy zdobyli przewagę. Luftwaffe przygotowała do akcji ok. 2,5 tys. samolotów, brakowało im jednak bombowców o dużym udźwigu bomb. Z kolei Brytyjskie Króleskie Siły (Royal Air Force - RAF) liczyły 800 samolotów myśliwskich. Anglia dysponowała jednak znakomicie zorganizowanym systemem obrony. Ponadto piloci polskiego Dywizjonu 303 - wsławili się licznymi zestrzeleniami niemieckich maszyn. 

Ku zaskoczeniu dowództwa Luftwaffe Anglicy stawili zaciekły opór, zadając napastnikom znaczne straty. Niemcy zmienili wówczas sposób działania. Skupili się na masowych nalotach na Londyn. To również nie dało Luftwaffe przewagi. W ostatniej fazie walki toczyły się głównie w nocy, ale i wówczas stosunek strat obrońców i atakujących był niekorzystny dla Niemców. 31 października Hitler musiał uznać się za pokonanego. Operacja Lew Morski została odwołana. 

W czasie bitwy o Anglię Luftwaffe używało myśliwców - Messerschmitt BF 109E, natomiast RAF - myśliwców Supermarine Spitfire.