Autorzy:Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
Wydawnictwo:GWO
Rok wydania:2015
W jaki sposób doszło do rozprzestrzenienia4.4 gwiazdek na podstawie 10 opinii

W jaki sposób doszło do rozprzestrzenienia

14Zadanie
15Zadanie
16Zadanie
1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie

Muzłumanie wierzą, że ich wiara została objawiona Mahometowi przez archanioła Gabriela, który zwrócił się do niego tymi słowami: "Mahomecie! Ty jesteś prorokiem Allaha!". Mahomet ogłosił się wówczas arabskim prorokiem i zaczął głosić zasady nowej wiary. Nauczał o Allahu, jako miłosiernym i litościwym Bogu, przed którym wszyscy ludzie są równi. Do obowiązków każdego człowieka należało współczucie oraz pomoc bliźnim - kobietom i mężczyznom. Prorok twierdził, że bogaci powinni wspierać ubogich oraz cierpiących. 

Początkowo zamożni kupcy z Mekki przyjmowali nauki Mahometa z wrogością, dlatego latem 622 r. Mahomet musiał uciekać do Medyny. Wydarzenie to, określane jako hidżra - dało początek nowej ery muzłumańskiej. Od tego wydarzenia wyznawcy islamu zaczęli liczyć lata. 

Po kilkunastu latach, Mahomet zorganizował wielką armię i stanął na jej czele. W krótkim czasie podporządkował sobie wszystkie plemiona arabskie. W 630 r. zdobył Mekkę, która stała się centrum religii muzłumańskiej. Polecił zniszczyć wizerunki bożków, ale zachować Czarny Kamień, który uznał za znak przymierza Boga z ludźmi. 

Zanim Mahomet zmarł (632 r.), islam był już religią powszechnie przyjętą na Półwyspie Arabskim.