Autorzy:Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
Wydawnictwo:GWO
Rok wydania:2015
Scharakteryzuj wierzenia religijne Rzymian.4.62 gwiazdek na podstawie 13 opinii

Scharakteryzuj wierzenia religijne Rzymian.

1Zadanie
2Zadanie

Wierzenia religijne Rzymian.

Religia starożytnych Rzymian była bardzo podobna do kultu greckiego. Rzymianie byli politeistami, świat ich wierzeń zapełniony był bogami, którzy od czasu podboju Hellady - wzorowani byli na bóstwach greckich. Zeus został zastąpiony przez Jowisza, Posejdon przez Neptuna, a Ares przez Marsa. W 217 roku p.n.e. ustanowiono na wzór grecki kult 12 najważniejszych bogów rzymskich (tzw. Consentes Dii), do których należeli: Jowisz, Junon, Neptun, Minerwa, Mars, Wenus, Apollo, Diana, Wulkan, Westa, Merkury, Ceres.

W starożytnym świecie Rzymianie uchodzili za społeczeństwo niezwykle religijne. Ważną rolę odgrywała Westa - bogini domowego ogniska. W rzymskiej świątyni bogini nieustannie płonął ogień - symbol pomyślności Rzymu. Płomienia pilnowały kapłanki westalki, pochądzące z najznamienitszych rodów rzymskich. Od czasów Oktawiana Augusta boską cześć oddawano także władcy. Po zdobyciu nowych ziem mieszkańcy Rzymu starali się zapewnić sobie nie tylko posłuszeństwo pokonanych ludów, lecz także przychylność miejscowych bóstw. W tym celu, w stolicy imperium wznoszono świątynie poświęcone niektórym obcym bogom. 

Dużą popularnością wśród Rzymian cieszyły się bóstwa czczone we wschodnich prowincjach. W przeciwieństwie do rzymskich bogów zajmowały się one troskami i problemami zwykłych śmiertelników. Religie te dawały nadzieję na to, że istnieje inny, lepszy świat, w którym po śmierci ludzie będą mogli żyć spokojnie i szczęśliwie. Szczególnym zaiteresowaniem Rzymian cieszyły się bóstwa pochodzące z Egiptu, Syrii, Azji Mniejszej i Persji. Wśród rzymskich obywateli upowszechnił się kult Izydy - egipskiej bogini płodności i opiekunki rodzin. Wielu wyznawców miał również perski bóg Mitra - zwany również "Deus Sol Invictus Mithra", bóg słońca, który stał się popularny dzięki legionom stacjonującym na wschodzie imperium.