Autorzy:Tomasz Małkowski
Wydawnictwo:GWO
Rok wydania:2015
Wciel się w rolę przewodnika wycieczki4.5 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Wciel się w rolę przewodnika wycieczki

1Zadanie

Odpowiedz na pytania turystów lub sprostuj ich błędne opinie

1. Chętnie zostałabym panią na takim zamku. Ile tu musiało być wygód... 

- Odpowiedź: Średniowieczne zamki pozbawione były wszelkich wygód. Panował w nich chłód oraz ciemność. Szkło w oknach należało do rzadkości, powszechnie zastępowano je ołowianymi płytkami lub deskami. Umeblowanie było bardzo skromne. Niejednokrotnie rycerze spali na wiązkach słomy, gdyż brakowało dla nich łóżek. 

2. Kto mieszkał w takich zamkach jak ten? Tylko król?

- Odpowiedź: W średniowiecznych zamkach mieszkali nie tylko królowie, ale także feudałowie, którzy sprawowali władzę nad swoimi lennikami. W skromniejszych twierdzach, np. wysokich wieżach - mieszkali z kolei zamożni rycerze. 

3. Gdybym żył w średniowieczu, łatwo zdobyłbym ten zamek. Jeden strzał z armaty w bramę i droga wolna.

- Odpowiedź: W epoce średniowiecza, zamki były twierdzami bardzo trudnymi do zdobycia, ponieważ nie znano wówczas broni palnej. 

4. A co się działo na zamku, kiedy akurat nikt go nie oblegał? 

- Odpowiedź: W czasach pokoju, średniowieczne zamki świadczyły o potędze ich właścicieli i umożliwiały kontrolę nad podległymi terenami. Na zamkach odbywały się wspaniałe uczty, turnieje rycerskie oraz polowania. 

5a, 5b. - Tato, dlaczego ten zamek stoi na wyspie jeziora? - Bo jego właściciel lubił łowić ryby

- Odpowiedź: Zamek stoi na wyspie jeziora ze względów obronnych. W epoce średniowiecza możni władcy kazali wznosić zamki w miejscach mających naturalne warunki obronne - na wzgórzach, nad rzekami lub jeziorami.