Autorzy:Radosław Lolo, Anna Pieńkowska, Rafał Towalski, Wojciech Kalwat
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2015
Znajdź w encyklopedii hasło: Akademia4.17 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Znajdź w encyklopedii hasło: Akademia

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie
Tekst źródłowyZadanie

Akademia Krakowska - obecnie Uniwersytet Jagielloński, to najstarsza wyższa uczelnia w Polsce, założona w 1364 roku przez króla Kazimierza III Wielkiego. Początkowo składała się z jedenastu katedr, które funkcjonowały w ramach trzech wydziałów: prawnego, medycznego oraz sztuk wyzwolonych. Istnienie Akademii Krakowskiej było możliwe dzięki finansowaniu jej z dochodów żup solnych, należących do polskiego króla. Organizacja Akademii opierała się na wzorcach wypracowanych w istniejących już uniwersytetach włoskich (w Padwie i Bolonii), a głównym jej celem było kształcenie osób mających później pełnić funkcje urzędnicze w państwie polskim. 

Od początku swego istnienia z Uniwersytetem Jagiellońskim związane były największe osobistości polskiej nauki i kultury, co przyczyniło się do upowszechnienia uczelni nie tylko w Europie, ale i na świecie. 

Słynni Polacy, którzy ukończyli Akademię Krakowską:

  • kronikarz Jan Długosz;
  • wielki astronom Mikołaj Kopernik;
  • prawnik Paweł Włodkowic;
  • poeta Jan Kochanowski;
  • prawnik Stanisław ze Skarbimierza;
  • pisarz polityczny Andrzej Frycz Modrzewski;

- Collegium Maius jest najstarszym budynkiem krakowskiej uczelni. W fundamentach tego gmachu zachowały się ślady kamienicy, którą zakupiono dla żaków i profesorów w 1400 roku.