Autorzy:Radosław Lolo, Anna Pieńkowska
Wydawnictwo:WSiP
Rok wydania:2014
Wyjaśnij poniższe pojęcia. Skorzystaj z podręcznika4.09 gwiazdek na podstawie 11 opinii

Wyjaśnij poniższe pojęcia. Skorzystaj z podręcznika

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
  • Konkwistador - zdobywca, wojskowy przywódca i organizator podjętych przez Hiszpanów i Portugalczyków po 1492 roku podbojów w Ameryce Środkowej i Południowej. Konkwistadorami byli nie tylko zwykli rabusie, ludzie żądni przygód i korzyści materialnych, ale także ludzie wykształceni. Najbardziej znanymi w dziejach konkwistadorami byli Ferdynand Kortez oraz Francisco Pizarro. Pierwszy z nich w 1519 roku podbił Meksyk, opanował stolicę Azteków Tenochtitlan, a gdy Aztekowie wszczęli powstanie, krwawo je stłumił. Pizarro zasłynął z kolei jako zdobywca Peru, zajął stolicę Inków - Cuzco.
  • Kolonizacja - to zasiedlanie nowych miejsc i obszarów poza granicami państwa, zakładanie nowych osad, budowanie miast i tworzenie administracji zarządzającej danym obszarem w imieniu króla (władcy).
  • Cywilizacje prekolumbijskie - to cywilizacje istniejące w momencie przybycia Europejczyków na tereny Ameryki Środkowiej i Południowej. Inkowie i Aztekowie stworzyli oryginalne cywilizacje. Posiadały bardzo dobrzez zorganizowaną administrację, znały doskonale astronomię i medycynę, zajmowały się astrologią. Inkowie zasłynęli szczególnie w dziedzinie architektury. Wznosili piękne pałace i świątynie, byli mistrzami w budowaniu dróg w wysokich Andach. Aztekowie posługiwali się pismem obrazkowym, stworzyli własny kalendarz księżycowy, bardzo dobrze znali matematykę. Byli doskonałymi rzemieślnikami.