Autorzy:Tomasz Małkowski
Wydawnictwo:GWO
Rok wydania:2014
Wyobraź sobie, że jest lato 1863 roku.4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii

Wyobraź sobie, że jest lato 1863 roku.

1Zadanie

Anglik 1: Po co zaczęliście powstanie? Przecież Rosja to potęga.

Ty: Klęska powstania listopadowego nie rozwiała marzeń Polaków o niepodległości. Młodzi ludzie zakładali tajne związki. Swoje niezadowolenie z polityki prowadzonej przez cara wyrażali podczas wielotysięcznych manifestacji organizowanych z okazji ważnych rocznic narodowych. Rosjanie brutalnie tłumili demonstracje, jednak bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była "branka".

Anglik 2: Dobrze, a dlaczego zimą? Podobno u was przez całą zimę leży śnieg!

Ty: Powstanie styczniowe rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, było odpowiedzią na przeprowadzoną przez władze carskie "brankę" - czyli przymusowy pobór młodzieży polskiej do rosyjskiego wojska.

 

Anglik 3: Jak chcecie pokonać Rosję? Czy macie silną armię?

Ty: Sytuacja powstańców jest ciężka. Królestwo Polskie nie posiada stałej polskiej armii. Polskie oddziały prowadzą przeciwko Rosji walki partyzanckie, brakuje amunicji i broni. Powstańcy walczą za pomocą kos osadzonych na sztorc.

Anglik 4: Słyszałem, że w Polsce istnieje tajne państwo. Co to takiego?

Ty: Tajne państwo zostało utworzone w czasie powstanie styczniowego przez Polaków, funcjonuje w konspiracji tuż pod nosem Rosjan. Posiada własnych urzędników, policję i prasę. Tysiące Polaków płaci podatki i wypełnia polecenia Rządu Narodowego. 

Anglik 5: Powodzenia. Ale nie będzie wam łatwo...