Autorzy:Tomasz Małkowski
Wydawnictwo:GWO
Rok wydania:2014
Wyobraź sobie, że pracujesz w redakcji XIX - wiecznej4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii

Wyobraź sobie, że pracujesz w redakcji XIX - wiecznej

6Zadanie
7Zadanie
ĆwiczenieZadanie
  • Wyobraż sobie, że pracujesz w redakcji XIX-wiecznej gazety. Napisz artykuł na jeden z tematów: "Na dwóch kółkach świat!", "Narodziny kina", "Ateny 1896". Dodadkowych informacji poszukaj w internecie.

Ateny 1869.

Przemiany zachodzące w dzisiejszym świecie objęły również dziedzinę kultury fizycznej. Ludzie coraz częściej doceniają ruch na świeżym powietrzu a także walory turystyki. Gimnastyka stała się elementem szkolnej edukacji. Ogromnym zaiteresowaniem cieszy się kolarstwo, wyścigi konne i piłka nożna. W tym tygodniu byliśmy świadkami ogólnoświatowego wydarzenia. W Atenach odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Pomysłodawcą olimpiady jest francuski historyk- Pierre de Coubertein. To on zaprojektował flagę olimpijską składającą się z pięciu splecionych ze sobą kolorowych kół symbolizujących kontynenty. Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał król Grecji - Jerzy I. W igrzyskach uczestniczyło 245 zawodników z 14 reprezentacji. Rywalizowano w dziewięciu dyscyplinach: gimnastyce, kolarstwie, lekkoatletyce, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, strzelectwie, szermierce, tenisie i zapasach. Za cztery lata kolejne igrzyska, ciekawe, czy będą równie udane. Życzymy sukcesów organizatorom i zawodnikom.

A. Przedstaw wady braku obowiązku szkolnego.

- Nisko wykształcone społeczeństwo;

- Obywatele niepotrafiący czytać ani pisać;

- Brak postępu w wielu dziedzinach: gospodarce, przemyśle, oświacie;

- Wady wymowy;

- Zburzenia w rozwoju;

- Brak możliwości usyskania awansu społecznego, a co za tym idzie - lepszych warunków życia;

B. Podaj najważniejsze informacje o wynalazkach XIX wieku opisanych w tym rozdziale.

  • Fotografia - pierwsza w historii, czarno - biała fotografia powstała we Francji w 1826 roku. Przedstawiała podwórze wiejskiego domu, a jej wykonanie zajęło aż osiem godzin zegarowych. Przez długi czas wykonywanie zdjęć było tak skomplikowane, że wymagało obecności specjalnego fotografa. Przełom w dziedzinie fotografii nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to amerykańska firma wprowadziła na rynek aparat fotograficzny "Kodak" z filmem nawiniętym na rolkę. Po wykonaniu 100 zdjęć - film należało oddać do specjalnej pracowni, gdzie wywoływano zdjęcia. 
  • Kino - pod koniec XIX wieku w Paryżu bracia Lumière zorganizowali pierwszy pokaz filmowy. Pokazano film zatytułowany "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat", który wywołał początkowo popłoch wśród publiczności. Kinematografia bardzo szybko zaczęła się rozwijać na całym świecie, zwłaszcza we Francji i Stanach Zjednoczonych. Kina powstawały we wszyskich większych miastach a uczęszczanie na seanse stało się modną rozrywką.
  • Rower - pierwszy prototyp tego pojazdu został zaprojektowały przez Leonadra da Vinci pod koniec XV wieku we Włoszech. Dopiero w 1817 roku skonstruowano tzw. maszynę biegową od której wywodzi się współczesny rower. W latach 60. XIX wieku wynaleziono wielocyped, za kolejne 10 lat - bicykl. Rower wyposażony w opony z nadmuchiwanymi dętkami oraz przekładnię mechaniczną skonstruował szkocki wynalazca - John Dunlop w latach 80. XIX wieku.

C. Czym różniły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie od igrzysk dzisiejszych?

W czasie pierwszych igrzysk olimpijskich w Atenach zabrakło odpowiednich hal sportowych oraz basenów. Uczestników zawodów pływackich wywieziono łodzią na pełne morze i kazano płynąć do brzegu, pomimo burzy i wielkich, niebezpiecznych fal. Do igrzysk nikt się wówczas specjalnie nie przygotowywał. W poszczególnych konkurencjach rywalizowali amatorzy, zupełnie inaczej niż wpółcześnie. Dzisiejsi sportowcy, muszą pracować na sukces przez wiele lat. Co ciekawe, ówczesny zwycięzca w rzucie dyskiem pierwszy raz w życiu wziął do ręki ten przyrząd dopiero podczas igrzysk. Zapaśników nie dzielono na kategorie wagowe. Nowożytne igrzyska odbywały co cztery lata, obecne - co dwa lata. Istnieje również podział na igrzyska letnie oraz zimowe. Pod koniec XIX wieku konkurowano w dziewięciu dyscyplinach: lekkiej atletyce, gimnastyce, podnoszeniu ciężarów, szermierce, zapasach, kolarstwie, strzelectwie, tenisie i pływaniu. Współcześnie sportowcy współzawodniczą w 50 dyscyplinach sportowych i 300 konkurencjach.