Autorzy:Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2012
Opisz etapy jednoczenia Włoch.4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Etapy jednoczenia Włoch:

  • Klęska Wiosny Ludów na Półwyspie Apenińskim nie zmniejszyła nadziei Włochów na zjednoczenie. 
  • W drugiej połowie XIX wieku nadzieje Włochów na zjednoczenie swego państwa wiązały się z Piemontem, zwanym także Królestwem Sardynii rządzonym przez Wiktora Emanuela II, jedynego władcę z rodzimej dynastii włoskiej (dynastii sabaudzkiej). Króla wspierał premier Kamil Cavour gorliwy rzecznik zjednoczenia Włoch oraz twórca potęgi ekonomicznej Królestwa Sardynii. Jego zamiarem było utworzenie królestwa północnowłoskiego pod egidą Piemontu. W tym celu zawarł on porozumienie z Napoleonem III, który także dążył do zmian konfiguracji w polityce europejskiej i ostatecznego osłabienia Austrii.
  • Sojusz zawarty w 1859 roku doprowadził do wybuchu wojny austriacko-piemonckiej. Włosi wzmocnieni przez armię francuską odnieśli zwycięstwa pod Magentą i Solferino. Cesarz Austrii Franciszek Józef I został zmuszony do podpisania traktatu w Villafranca. Francja uzyskała Lombardię, którą następnie przekazała Sardynii, a sama zatrzymała Niceę i Sabaudię. 
  • Powstania w Parmie, Modenie, Toskanii i części Państwa Kościelnego doprowadziły w 1860 roku do plebiscytów i przyłączenia tych obszarów do Sardynii.
  • W tym samym roku z inicjatywy rewolucjonisty Giuseppe Garibaldiego, doszło do powstania w południowych Włoszech. Dowodzona przez niego "wyprawa tysiąca czerwonych koszul" zajęła najpierw Palermo na Sycylii, a następnie Neapol. Ludność wypowiedziała się w plebiscycie za przyłączeniem Królestwa Obojga Sycylii do Królestwa Sardynii. 
  • W tym czasie wojska piemonckie zajęły część Państwa Kościelnego, lecz bez Rzymu.
  • Ogólnowłoski parlament zwołany w 1861 roku w Turynie proklamował utworzenie Królestwa Włoch z Wiktorem Emanuelem II jako królem.
  • W 1866 roku w wyniku klęski Austrii w wojnie z Prusami, do Włoch przyłączono Wenecję. W 1870 roku Włosi zajęli Rzym i ograniczyli posiadłości papieskie do Watykanu.