Autorzy:Stanisław Roszak
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2015
Wymień etapy kształtowania się pisma4.67 gwiazdek na podstawie 3 opinii

Etapy kształtowania się pisma - tereny, na których się pojawiło.

  • Pismo klinowe (Mezopotamia) - pisma po raz pierwszy użyli Sumerowie na początku IV tysiąclecia p.n.e. Początkowo opracowano piktogramy - znaki przypominające małe obrazki, przedstawiające postacie, przedmioty lub ich wybrane części. Z czasem przekształciły się one w znaki klinowe. Pismem klinowym posługiwały się ludy Mezopotamii przez ponad 2 tys. lat.
  • Pismo heiroglificzne (Egipt) - najstarszy rodzaj pisma egipskiego. Hieroglify służyły do zapisywania najważniejszych tekstów. Tymi rysunkami pisarze i rzeźbiarze pokrywali kamienne ściany świątyń i piramid. Pismo hieroglificzne było bardzo skomplikowane, dlatego, na co dzień Egipcjanie posługiwali się pismem demotycznym. Hieroglify pojawiły się ok. 2 500 r. p.n.e., pismo demotyczne - ok. 1600 r. p.n.e.
  • Alfabet fenicki (Fenicja - obecne tereny Libanu i zachodniej Syrii) - dzięki wynalezieniu alfabetu przez Fenicjan w XI w. p.n.e. - pisanie stało się łatwiejsze i mniej pracochłonne. Alfabet fenicki zawierał 22 znaki, każdemu z nich odpowiadał jeden dźwięk ludzkiej mowy. Alfabet fenicki znalazł zastosowanie przy tworzeniu alfabetu greckiego i hebrajskiego. Za pomocą pisma stworzonego przez Fenicjan można było opisać przedmioty, osoby i wydarzenia. W efekcie powstało pismo o wiele prostsze i szybsze pod względem zapisu niż pismo klinowe i hieroglificzne. 
  • Alfabet grecki (Grecja) - został stworzony na podstawie alfabetu fenickiego, powstał ok IX w.p.n.e. Znaki alfabetu służyły Grekom także do zapisu liczb oraz notacji muzycznej. Stworzono go pod wpływem kontaktów z ludami Lewantu. Składał się z 24 liter. 
  • Alfabet łaciński (Rzym) - nazywany także alfabetem rzymskim. Początkowo składał się z 21 znaków, jednak z czasem dodano jeszcze 5. Alfabet łaciński zawiera obecnie 26 znaków, posługuje się nim ok. 35% ludności świata.