Autorzy:Stanisław Roszak
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2015
Scharakteryzuj kolejne etapy ewolucji gatunku4.67 gwiazdek na podstawie 6 opinii

Kolejne etapy ewolucji gatunku ludzkiego:

Australopiteki (ok. 4 mln lat temu)

  • Pojawiły się w Afryce ok. 4 mln lat temu. Były to istoty dwunożne, prawdopodobnie używające kamieni i kawałków drewna jako narzędzi. Australopiteki żyły w kilkunastoosobowych grupach, podstawą ich żywienia były rośliny. Przedstawiciele australopiteków posiadali niewielki mózg i byli niskiego wzrostu.

Człowiek zręczny - homo habilis (ok. 2,5 mln) 

  • Pojawił się ok. 2,5 mln lat temu. Homo habilis posiadał inaczej zbudowaną dłoń niż jego przodkowie, dzięki czemu łatwiej chwytał przedmioty i mógł wytwarzać narzędza - m.in. kamienne pięściaki. 

Człowiek wyprostowany - homo erectus (ok. 1,9 mln) 

  • Żył od ok. 1,9 mln do 500 tys. lat temu. Był wyższy od swoich przodków, posiadał większy mózg. Udoskonalił narzedzia wykonywane z drewna i kamienia - pięściaki, wynalazł oszczep. Potrafił posługiwać się ogniem. Polował na drobne zwierzęta. Mieszkał w jaskiniach i obozowiskach. Był pierwszym z homonidów, który opuścił Afrykę i osiedlił się w Europie oraz Azji.

Neandertalczyk - homo neanderthalensis (ok. 250 tys.)

  • Nazwany tak od miejsca pierwszego znaleziska - doliny Neandertal w Niemczech. Pojawił się ok. 250 - 300 tys. lat temu w Europie. Potrafił samodzielnie rozpalać ogień, co było konieczne, ponieważ żył podczas ostatnich zlodowaceń, na terenach o klimacie arktycznym. Prowadził koczowniczy tryb życia, mieszkał w jaskiniach, polował na duże zwierzęta za pomocą włóczni z kamiennym grotem. Niektórzy badacze twierdzą, iż używał mowy.

Człowiek rozumny - homo sapiens (ok. 200 tys.)

  • Pojawił się w Azji lub na Bliskim Wschodzie ok. 100-150 tys. lat temu. Był szczuplejszy i wyższy od neandertalczyka, dlatego doprowadził do jego zagłady. Homo sapiens był bardzo podobny do współczesnego człowieka.