Autorzy:Stanisław Roszak
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2015
Przedstaw największe osiągnięcia starożytnych Rzymian4.56 gwiazdek na podstawie 25 opinii

Przedstaw największe osiągnięcia starożytnych Rzymian

1Zadanie
2Zadanie
3Zadanie
4Zadanie
5Zadanie
7Zadanie

Największe osiągnięcia starożytnych Rzymian:

  • W dziedzinie kultury Rzymianie uważali Greków za niedościgły wzór. Uczyli się od nich języka, sprowadzali z Grecji dzieła sztuki, często tworzyli także ich kopie. Na utworach greckich pisarzy wzorowali się m.in. Wergiliusz, Horacy oraz Owidiusz. Łacińska poezja powstała pod silnym wpływem greckim, jednak dopiero w III wieku p.n.e. Okres wielkiej świetlności piśmiennictwa łacińskiego przypada na wiek I p.n.e. - I n.e. Olśniewające sukcesy odnosiła łacińska retoryka. Kwitła historiografia ściśle związana z polityką.
  • W dziedzinie sztuki oraz architektury Rzymianie odznaczali się olbrzymim talentem. Eksperymentowali z nowymi materiałami budowlanymi: cegłą wypalaną, betonem oraz zaprawami murarskimi odpornymi na wodę. W miastach wyrastały piękne, monumentalne budowle z pomieszczeniami pokrytymi kopułami ze sklepieniami krzyżowymi i kolebkowymi. Rzymscy inżynierowie budowali mosty nad szerokimi rzekami oraz wielokilometrowe akwedukty. Rzymskie drogi zadziwiały swoją precyzją oraz solidnym wykonaniem, do dzisiaj część z nich można podziwiać na obszarze Zachodniej Europy.
  • Rzymianie byli twórcami prawa. Stworzone przez nich przed wiekami przepisy są do dzisiaj podstawą wielu systemów prawnych obowiązujących na całym świecie. Imperium Rzymskie stworzyło również doskonale zorganizowaną administrację państwową.