Autorzy:Olszewska Bogumiła, Surdyk-Fertsch Wiesława
Wydawnictwo:PWN
Rok wydania:2015
Praca z tekstem4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii

Praca z tekstem

Praca z tekstemZadanie

1. Opisz na podstawie tekstu położenie i wygląd pałacu Zeusa.

- Zeus mieszkał w pałacu wzniesionym pod najwyższym szczytem Olimpu, gdzie panowała wieczna wiosna. Pałac zamieszkiwany przez najwyższego spośród greckich bogów był ozdobiony złotem oraz drogimi kamieniami. Wrót Olimpu strzegły hory, będące boginiami pór roku.

2. Wskaż fragment tekstu, z którego wynika, że Zeus był najważniejszym spośród greckich bogów. 

- "Pod najwyższym szczytem błyszczał pałac Zeusa, cały ze złota i drogich kamieni, a wśród innych wierchów i po wąwozach stały skromniejsze domy innych bogów".

3. Na podstawie przytoczonego tekstu oraz informacji z lekcji powiedz, czym różniło się życie bogów na Olimpie od życia zwykłych ludzi.

- Grecy wierzyli w wielu bogów. Modlili się do nich i składali im ofiary ze zwierząt i płodów rolnych. Byli nieśmiertelni i wiecznie młodzi. Najważniejsi bogowie zamieszkiwali wysoką górę - Olimp. Najpotężniejszym greckim bogiem był Zeus - pan piorunów. Światem podziemnym rządził Hades. Morzami i wodami władał Posejdon. Bogiem wojen był Ares a boginią mądrości - Atena. Greccy bogowie spędzali czas na ucztach, rzadko schodzili z Olimpu i pojawiali się wśród ludzi.