Autorzy:Tomasz Maćkowski
Wydawnictwo:Nowa Era
Rok wydania:2014
Uzupełnij tabelę informacjami o sytuacji4.73 gwiazdek na podstawie 67 opinii

Uzupełnij tabelę informacjami o sytuacji

2Zadanie
3Zadanie

Wolność słowa (PRL) - łamana przez władze PRL (cenzura).  Polacy w dobie komunizmu nie mieli prawa do pubicznego wyrażania swoich myśli oraz opinii na temat socjalistycznego ustroju PRL.

Wolność słowa (Współczesna Polska) - współcześnie panuje powszechna wolność słowa, zapewnia ją również pluralizm mediów. Wolność słowa jest podstawą demokracji.

Bezrobocie (PRL) - poziom bezrobocia w komunistycznej Polsce był oficjalnie bardzo niski, istniało jednak tzw. "ukryte bezrobocie". Polegało ono na tym, że w państwowych przedsiębiorstwach zatrudniano więcej ludzi niż faktycznie potrzebowano.

Bezrobocie (Współczesna Polska) - Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na początku 2014 roku wyniosła 2 mln 255,9 tys. osób. We współczesnej Polsce panuje zjawisko braku odpowiedniej pracy dla osób wykształconych, które mają nieraz jedynie wybór pomiędzy byciem bezrobotnym lub wykonywanie pracy nieodpowiedniej do poziomu ich wykształcenia oraz specjalności.

Możliwość swobodnego wyjeżdżania za granicę (PRL) - W czasach stalinowskich istniał bezwzględny zakaz wyjeżdżania z Polski na zachód Europy. Dopiero w latach '70 i '80 XX wieku można było swobodnie wyjechać do tzw. "demoludów"- państw demokracji ludowej, czyli do Czechosłowacji, NRD, na Węgry, czy  do Bułgarii. Uzyskanie paszportu wiązało się jednak z wielkimi trudnościami.

Możliwość swobodnego wyjeżdżania za granicę (Współczesna Polska) - Polacy wyjeżdżają z Polski swobodnie, paszport uzyskuje się bez problemu, Polacy wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu pracy, bądź w celach wypoczynkowych. Podróżowanie stało się powszechne i niczym nieskrępowane.

user profile image
Gość 2017-02-24
super !!!
user profile image
dercop243 2017-03-14
nie da się krócej robicie za długie odpowiedzi
user profile image
Odrabiamy.pl 2017-03-15
@dercop243 Cześć, powyższe zadanie zawiera bardzo szczegółową odpowiedź na pytanie podane w poleceniu. Możesz je skrócić, bądź zmodyfikować według własnego uznania. Pozdrawiamy!